Morawiecki: Wydałem dodatkowe polecenia GIS i MSWiA w sprawie fałszowania certyfikatów covidowych

Wydałem dodatkowe polecenia i do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą procederu wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Funkcjonariusze policji w czwartek (25 listopada) przeprowadzali czynności w jednej z podkrakowskich klinik, w której, jak informowały "Fakty" TVN, miało dochodzić do procederu sprzedawania certyfikatów covidowych. Z możliwości uzyskania potwierdzenia szczepienia bez rzeczywistego otrzymania szczepionki mogło skorzystać co najmniej kilkaset osób. Z ustaleń "Faktów" TVN wynika, że pacjenci, choć nie byli szczepieni, po wpłaceniu od 450 do 900 zł w oficjalnym systemie figurowali jako osoby zaszczepione.

Zdjęcie ilustracyjnePolicja wkroczyła do kliniki, która miała sprzedawać certyfikaty covidowe

Będą wzmocnione dotyczące wydawania certyfikatów covidowych

Premier na konferencji prasowej był pytany, jak rząd kontroluje proceder wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Szef rządu zwrócił uwagę, że fałszywe certyfikaty covidowe to problem całej Europy.

- Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z kilkoma premierami, także poruszaliśmy te tematy. Wiem niestety, że kwitnie rynek fałszywych certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo taka osoba naraża inne na zakażenie, a w związku z tym na najbardziej tragiczne konsekwencje - podkreślił Morawiecki.

- W związku z tym wydałem dodatkowe polecenia do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą tego procederu - poinformował Morawiecki.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych potępia proceder fałszowania certyfikatów covidowych 

Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia prowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem unijnych certyfikatów COVID (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty, twierdziła, że wykradziono im dane do logowania.

Dwuetapowe logowanie oznacza, że do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne jest wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Duża grupa użytkowników aplikacji świadomych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa samodzielnie wymusiła podawanie kodu z SMS-a przy logowaniu, zmieniając ustawienia własnego konta w profilu zaufanym.

Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz unijnych certyfikatów covid. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Jest pozytywna rekomendacja EMASzczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Jest pozytywna rekomendacja EMA

Procederu fałszowania certyfikatów covidowych stanowczo potępiła m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

"Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19" - podkreślono w opublikowanym na początku listopada komunikacie.

"Praktyki, które temu przeczą, stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej" - dodano.

Autorka: Karolina Kropiwiec/ kkr/ joz (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: