Morawiecki: Wydałem dodatkowe polecenia GIS i MSWiA w sprawie fałszowania certyfikatów covidowych

Wydałem dodatkowe polecenia i do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą procederu wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Funkcjonariusze policji w czwartek (25 listopada) przeprowadzali czynności w jednej z podkrakowskich klinik, w której, jak informowały "Fakty" TVN, miało dochodzić do procederu sprzedawania certyfikatów covidowych. Z możliwości uzyskania potwierdzenia szczepienia bez rzeczywistego otrzymania szczepionki mogło skorzystać co najmniej kilkaset osób. Z ustaleń "Faktów" TVN wynika, że pacjenci, choć nie byli szczepieni, po wpłaceniu od 450 do 900 zł w oficjalnym systemie figurowali jako osoby zaszczepione.

Będą wzmocnione dotyczące wydawania certyfikatów covidowych

Premier na konferencji prasowej był pytany, jak rząd kontroluje proceder wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Szef rządu zwrócił uwagę, że fałszywe certyfikaty covidowe to problem całej Europy.

- Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z kilkoma premierami, także poruszaliśmy te tematy. Wiem niestety, że kwitnie rynek fałszywych certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo taka osoba naraża inne na zakażenie, a w związku z tym na najbardziej tragiczne konsekwencje - podkreślił Morawiecki.

- W związku z tym wydałem dodatkowe polecenia do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą tego procederu - poinformował Morawiecki.

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych potępia proceder fałszowania certyfikatów covidowych 

Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia prowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem unijnych certyfikatów COVID (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty, twierdziła, że wykradziono im dane do logowania.

Dwuetapowe logowanie oznacza, że do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne jest wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Duża grupa użytkowników aplikacji świadomych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa samodzielnie wymusiła podawanie kodu z SMS-a przy logowaniu, zmieniając ustawienia własnego konta w profilu zaufanym.

Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz unijnych certyfikatów covid. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Procederu fałszowania certyfikatów covidowych stanowczo potępiła m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

"Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19" - podkreślono w opublikowanym na początku listopada komunikacie.

"Praktyki, które temu przeczą, stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej" - dodano.

Autorka: Karolina Kropiwiec/ kkr/ joz (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: