Koronawirus w Austrii. Przybywa zakażeń wśród dzieci. Najgorzej jest w grupie wiekowej 6-14 lat

Zapadalność tygodniowa na SARS-CoV-2 w Austrii wśród dzieci w wieku 6-14 lat jest ponad dwa razy wyższa niż średnia dla całej populacji kraju. Nie czekając na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA), władze Wiednia rozpoczęły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat, a inne regiony rozpoczęły zapisy.

Jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa w poszczególnych grupach wiekowych, to zdecydowanie najszybciej wzrasta liczba zakażeń wśród dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Potwierdzają to dane Agencji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES). W rezultacie tygodniowa zapadalność - czyli liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni - wzrosła w tej grupie wiekowej w ostatnim tygodniu do 2425,6.

Zobacz wideo Jak zachęcić do szczepień? Mucha: Wachlarz możliwości jest szeroki

Więcej wiadomości z na temat pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Austria. Blisko 20 procent zakażeń w ubiegłym tygodniu wykryto w grupie wiekowej 6-14 lat

"Jest to o tyle istotne, że ogólnokrajowy lockdown, który wszedł w życie w poniedziałek, nie dotyczy szkół. Pozostają one w zasadzie otwarte" - podkreśla portal Kurier. Spośród wszystkich zakażeń oficjalnie potwierdzonych w Austrii w ubiegłym tygodniu, aż 18,9 proc. wykryto u osób w wieku od 6 do 14 lat. Na kolejnych miejscach uplasowały się osoby w wieku 35-44 lat oraz osoby w wieku 45-54 lat. Biorąc pod uwagę wskaźnik tygodniowej zapadalności, to za dziećmi w wieku 6-14 lat kolejną grupę stanowią osoby w wieku 35-44 lat (1382,6). Najlepsza sytuacja, z zachorowalnością poniżej 500, panuje wśród osób w wieku powyżej 85 lat (zapadalność 434,2), 75-84 lat (465,5) i u dzieci poniżej 6 lat (482,5).

W tym kontekście interesujące są wskaźniki szczepień w poszczególnych grupach wiekowych. Dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepionych zostało 36,17 proc. dzieci w wieku 12-14 lat, a wśród dzieci poniżej 12. roku życia - zaledwie 0,32 proc. W grupie wiekowej 15-24 lat odsetek szczepień wynosi 64,01 proc., w grupie 25-34 lat - 64,79 proc., a w wieku 35-44 - 69,73 proc. Jeśli chodzi o seniorów w wieku 75 lat i starszych, to ponad 90 proc. jest obecnie w pełni zaszczepionych.

Wiedeń rozpoczął szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat 

W Wiedniu pilotażowa akcja szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczęła się już 15 listopada - na razie szczepionych jest ok. 200 dzieci dziennie w specjalnie przygotowanym punkcie szczepień. Dzieci otrzymują odpowiednio zmniejszoną ilość szczepionki Biontech/Pfizer. O dokładnej dawce decyduje lekarz na miejscu, podczas badania kwalifikacyjnego, a wielkość dawki jest uzależniona m.in. od kondycji fizycznej i wagi dziecka. Władze Wiednia zdecydowały się na ten krok po apelach rodziców, nie czekając na decyzję EMA, zapowiedzianą na końcówkę listopada.

"W Dolnej Austrii rodzice mogą już wstępnie zarejestrować dzieci poniżej 12. roku życia w celu uzyskania zgody na szczepienie. Także w Górnej Austrii rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia szczepień u dzieci, a rodzice mogą rezerwować terminy dla swoich pociech" - podkreśla w czwartek Kurier.

Autor: Marzena Szulc (PAP) mszu/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: