Koronawirus w Austrii. Przybywa zakażeń wśród dzieci. Najgorzej jest w grupie wiekowej 6-14 lat

Zapadalność tygodniowa na SARS-CoV-2 w Austrii wśród dzieci w wieku 6-14 lat jest ponad dwa razy wyższa niż średnia dla całej populacji kraju. Nie czekając na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA), władze Wiednia rozpoczęły szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat, a inne regiony rozpoczęły zapisy.

Jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa w poszczególnych grupach wiekowych, to zdecydowanie najszybciej wzrasta liczba zakażeń wśród dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Potwierdzają to dane Agencji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES). W rezultacie tygodniowa zapadalność - czyli liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni - wzrosła w tej grupie wiekowej w ostatnim tygodniu do 2425,6.

Zobacz wideo Jak zachęcić do szczepień? Mucha: Wachlarz możliwości jest szeroki

Więcej wiadomości z na temat pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Austria. Blisko 20 procent zakażeń w ubiegłym tygodniu wykryto w grupie wiekowej 6-14 lat

"Jest to o tyle istotne, że ogólnokrajowy lockdown, który wszedł w życie w poniedziałek, nie dotyczy szkół. Pozostają one w zasadzie otwarte" - podkreśla portal Kurier. Spośród wszystkich zakażeń oficjalnie potwierdzonych w Austrii w ubiegłym tygodniu, aż 18,9 proc. wykryto u osób w wieku od 6 do 14 lat. Na kolejnych miejscach uplasowały się osoby w wieku 35-44 lat oraz osoby w wieku 45-54 lat. Biorąc pod uwagę wskaźnik tygodniowej zapadalności, to za dziećmi w wieku 6-14 lat kolejną grupę stanowią osoby w wieku 35-44 lat (1382,6). Najlepsza sytuacja, z zachorowalnością poniżej 500, panuje wśród osób w wieku powyżej 85 lat (zapadalność 434,2), 75-84 lat (465,5) i u dzieci poniżej 6 lat (482,5).

W tym kontekście interesujące są wskaźniki szczepień w poszczególnych grupach wiekowych. Dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepionych zostało 36,17 proc. dzieci w wieku 12-14 lat, a wśród dzieci poniżej 12. roku życia - zaledwie 0,32 proc. W grupie wiekowej 15-24 lat odsetek szczepień wynosi 64,01 proc., w grupie 25-34 lat - 64,79 proc., a w wieku 35-44 - 69,73 proc. Jeśli chodzi o seniorów w wieku 75 lat i starszych, to ponad 90 proc. jest obecnie w pełni zaszczepionych.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Wiedeń rozpoczął szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat 

W Wiedniu pilotażowa akcja szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczęła się już 15 listopada - na razie szczepionych jest ok. 200 dzieci dziennie w specjalnie przygotowanym punkcie szczepień. Dzieci otrzymują odpowiednio zmniejszoną ilość szczepionki Biontech/Pfizer. O dokładnej dawce decyduje lekarz na miejscu, podczas badania kwalifikacyjnego, a wielkość dawki jest uzależniona m.in. od kondycji fizycznej i wagi dziecka. Władze Wiednia zdecydowały się na ten krok po apelach rodziców, nie czekając na decyzję EMA, zapowiedzianą na końcówkę listopada.

Koronawirus w Austrii - zdjęcie ilustracyjneAustria. Salzburg i Górna Austria chcą wprowadzić całkowity lockdown

"W Dolnej Austrii rodzice mogą już wstępnie zarejestrować dzieci poniżej 12. roku życia w celu uzyskania zgody na szczepienie. Także w Górnej Austrii rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia szczepień u dzieci, a rodzice mogą rezerwować terminy dla swoich pociech" - podkreśla w czwartek Kurier.

Autor: Marzena Szulc (PAP) mszu/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: