Koronawirus. Nowy wariant to Omikron. WHO zakwalifikowała go jako niebezpieczny

Afrykański wariant koronawirusa znany do tej pory jako B.1.1.529 otrzymał nazwę greckiej litery Omikron. WHO zakwalifikowała go jako niebezpieczny.

Koronawirus wariant B.1.1.529 pojawił się niedawno na południu Afryki. Przypadki zakażenia nim zanotowano również w Hongkongu oraz Belgii. Jak przekazało WHO, pierwszy raz zgłoszono go do Organizacji 24 listopada. Pierwszy potwierdzona infekcja miała jednak miejsce 9 listopada. WHO zwołała w piątek koło południa posiedzenie w sprawie nowego wariantu, by go zakwalifikować i nadać mu nazwę. 

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Wariant Omikron koronawirusa

Nowy wariant otrzymał miano Omikron - poinformowało WHO. Światowa Organizacja Zdrowia uznała go również za wariant problematyczny (Variant of Concern, VOC). Klasyfikacja ta oznacza, że wariant zwiększa transmisję koronawirusa lub w inny sposób negatywnie wpływa na epidemię COVID-19. Może też wpłynąć na wirulencję (zdolność wnikania wirusa) oraz zmniejszyć skuteczność diagnostyki, szczepionek oraz środków leczniczych przeciwko chorobie. 

Klasyfikacja ta związana jest z dużą liczbą mutacji, z których niektóre są niepokojące i wiążą się z wyższy ryzykiem infekcji. WHO ocenia, że pojawienie się wariantu Omikron wpływa na wzrost zakażeń w prawie wszystkich prowincjach RPA. Obecne testy PCR mogą z powodzeniem wykrywać afrykański wariant. 

Co dalej?

WHO przekazało, że w ramach potrzeby przekaże  państwom dalsze informacje. Póki co jednak trzeba zwiększyć wysiłki nad jego badaniem. W związku z tym Organizacja prosi państwa o zwiększeniu nadzoru i sekwencjonowania w celu lepszego zrozumienia cyrkulacji Omikronu. Kraje mają też wysyłać dane i raportować nowe przypadki zakażeń,

Więcej na temat koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl 

WHO przypomina też o środkach bezpieczeństwa w postaci noszenia maseczek, mycia rąk, zachowania dystansu społecznego oraz wentylacji pomieszczeń, a przede wszystkim o szczepieniach

Jeszcze przed ogłoszeniem WHO liczne kraje zaczęły zamykać granice dla podróżnych z południa Afryki. Zdecydowało się na to władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin. Trwają też konsultacje nad tym rozwiązaniem w USA. 

Więcej o: