W związku z trwającą czwartą falą pandemii koronawirusa, część ekspertów postuluje o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. W wywiadzie dla "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki ocenił m.in. pomysł obowiązkowych szczepień, a także wypowiedział się o kwestii weryfikacji szczepień przez przedsiębiorców i pracodawców.
W temacie obowiązkowych szczepień szef rządu powiedział, że "warto byłoby to rozważyć". - Dla pewnych grup zawodowych, gdyby sytuacja się nadal pogarszała, warto byłoby to rozważyć. Na przykład dla pracowników służby zdrowia - tłumaczył.
Zdaniem premiera, pracodawcy powinni mieć możliwość sprawdzania, czy ich pracownik poddał się szczepieniu. - Pytanie, czy uda się wypracować taki kompromis na forum całego Sejmu. Czekam, jak zareagują przedstawiciele partii opozycyjnych - dodał.
Zapytany o kwestię weryfikowania szczepień w kinach czy restauracjach odpowiedział, że "to nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasady". - Znam miejsca, gdzie one są weryfikowane i tam, gdzie właściciele restauracji czy kin postępują zgodnie z przepisami, a ufam, że tak jest w bardzo wielu jeśli nie w większości miejsc. Zwłaszcza, że są one coraz częściej kontrolowane przez służby mundurowe i sanepid. W tych miejscach te limity zostały teraz obniżone. W związku z tym, jeżeli ktoś jest zaszczepiony, to już dziś do tego limitu się nie wlicza - mówił.
Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl
17 listopada poseł Czesław Hoc (PiS) informował o zgłoszeniu projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. - Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami - tłumaczył.
Jak wyjaśniał Czesław Hoc, inne rozwiązania będą dotyczyć placówek leczniczych. - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika - mówił. W sytuacji, gdy pracownik się nie zaszczepi, będzie mógł zostać zwolniony. - Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne restrykcje - mówił Hoc.
"Proponowany projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem" - doprecyzował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.