Słowacja ma jeden z niższych wskaźników wyszczepialności wśród krajów Unii Europejskiej - 46,3 procent całej populacji w pełni zaszczepionych, w porównaniu do średniej UE wynoszącej 66,4 procent (w Polsce w pełni zaszczepieni stanowią 47,16 proc. całego społeczeństwa). Podczas konferencji prasowej we wtorek 7 grudnia premier Eduard Heger ogłosił, że obowiązujący w kraju lockdown zostanie przedłużony, co oznacza, że nadal będzie obowiązywać stan wyjątkowy i związane z nim zakazy. Dodatkowo minister zdrowia Vladimir Lengvarsky zapowiedział znaczące ulgi dla zaszczepionych. Regulacje mają potrwać do 9 stycznia.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W związku z przedłużonym stanem wyjątkowym na Słowacji nadal będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Od reguły istnieją wyjątki m.in. wyjścia do szkoły lub do pracy, po niezbędne zakupy, wizyty u lekarza, wyprowadzanie zwierząt domowych. Od piątku 10 grudnia osoby korzystające z transportu miejskiego i dalekobieżnego będą zobowiązane do wylegitymowania się certyfikatem pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19, przejścia tej choroby lub negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky już wcześniej zapowiedział, że zaproponuje częściowe ponowne otwarcie kraju, ale tylko dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Propozycja została przedyskutowana przez partie rządzące, które często nie zgadzają się co do środków epidemiologicznych. W następstwie Vladimir Lengvarsky ogłosił, że od piątku 10 grudnia dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców będą otwarte sklepy z pełnym asortymentem. Negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 nie będzie upoważniał do przywileju, a osoby niezaszczepione nadal będą mogły kupować jedynie niezbędne produkty. Od piątku 17 grudnia, dla osób zaszczepionych zostaną uruchomione zakłady usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz siłownie. Od 25 grudnia osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub posiadacze negatywnego testu będą mogli korzystać z hoteli.
Ponadto minister zdrowia przekazał również, że istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia obowiązkowych szczepień oraz regulacji nakazującej niezaszczepionym pacjentom ponoszenie części kosztów za opiekę medyczną. Dodatkowo osoby powyżej 60. roku życia za przyjęcie preparatu przeciw COVID-19 mają otrzymywać 300 euro w gotówce.