Niezaszczepionego pracownika bez testu pracodawca będzie mógł wysłać na płatny urlop

Pracownik niezaszczepiony, który nie pokaże negatywnego wyniku testu na koronawirusa, będzie mógł zostać wysłany na płatny urlop - dowiedziało się radio RMF FM. Chodzi o projekt ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień przez pracodawców. Przepisy w tej kwestii są już gotowe i czekają na zielone światło.

Pracownicy mają mieć możliwość wyboru: albo okażą ważny certyfikat szczepień, albo aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Jednak projekt ustawy nie przewiduje żadnych sankcji. Jak podaje RMF FM, jeśli w zakładzie pracy lub firmie nie będzie dla pracownika innej możliwości wykonywania pracy bez kontaktu z innymi ludźmi, to pracodawca będzie mógł w ostateczności wysłać go na płatny urlop.

Według rozgłośni, w ustawie znajdą się również zapisy o obowiązkowych szczepieniach jednej grupy zawodowej - pracowników ochrony zdrowia, ale nakaz nie będzie powszechny. Ostateczna decyzja w tej kwestii ma należeć do dyrektora przychodni czy szpitala i to on będzie decydował, czy wymaga od medyków certyfikatów.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej (7 grudnia) ogłosił nowe obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną. Zapowiedział, że od 1 marca przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych.

Szef resortu zdrowia mówił również o projekcie ustawy o weryfikacji szczepień pracowników. Jak zapowiadał Niedzielski, ma on gwarantować darmowe testy na obecność koronawirusa. Wciąż jednak trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy. - Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie się można na taki test zapisać, wybierając opcję "test pracowniczy" - powiedział.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta
Więcej o: