Szczepionka Johnson & Johnson jako dawka przypominająca. Jest zalecenie EMA

Europejska Agencja Leków (EMA) opublikowała w środę zalecenia, zgodnie z którymi można rozważyć dawkę przypominającą jednodawkowej szczepionki na COVID-19 firmy Johnson & Johnson co najmniej 2 miesiące po pierwszej dawce u osób w wieku 18 lat i starszych.

"Zalecenie jest zgodne z danymi wskazującymi, że dawka przypominająca szczepionki Johnson & Johnson podana co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u dorosłych doprowadziła do wzrostu przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 (wirusowi wywołującemu COVID-19). Ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS) lub innymi bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi po podaniu dawki przypominającej nie jest znane i jest dokładnie monitorowane" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym mediom.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA stwierdził również, że dawkę przypominającą szczepionki J&J można podać po dwóch dawkach jednej ze szczepionek opartych na technologii mRNA zatwierdzonych w UE (Pfizer/BioNTech lub Moderna).

Ponad 4,9 mln osób w Polsce przyjęło dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19

W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 44 616 673 iniekcje. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, zostały 20 730 782 osoby. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 212 627 osób, a dawkę przypominającą - 4 981 409 osób. Dzienna liczba szczepień wynosi 199 674 iniekcje.

Łącznie do Polski dostarczono 87 413 110 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 46 427 185 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 679 334 dawki. Zgłoszono 16 456 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. (PAP)

Autorzy: Artur Ciechanowicz, Iwona Żurek

asc/ tebe/ iżu/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Co z funduszem kompensacyjnym? Klimczak: Projekt uzyskał poparcie wszystkich klubów i kół
Więcej o: