Bon turystyczny. Senat zaakceptował jego przedłużenie. Nowela wraca do Sejmu

Senat w czwartek poparł nowelizację ustawy, która m.in. przedłuża ważność bonu turystycznego o pół roku. Teraz nowela wróci do Sejmu. Jeśli uzyska akceptację posłów i podpis prezydenta, z bonu turystycznego będzie można skorzystać do końca września 2022 r. Nowelizacja reguluje też sytuację marynarzy i przewoźników rzecznych, i daje oświacie zielone światło na wydatki zw. z nauką zdalną.

Aktualizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wydłuża m.in. termin na dokonywanie płatności za pomocą bonu turystycznego z 31 marca 2022 r. do 30 września 2022 r.

Bon turystyczny. Jakie zmiany w programie?

Za pomocą bonu turystycznego można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Wartość bonu turystycznego wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł.

Nowela ustawy to nie tylko bon turystyczny. Dotyczy też marynarzy i przewoźników

Nowelizacja ustawy, którą zaakceptował Senat, umożliwi ponadto zaokrętowanie marynarzy na statek, którzy ze względu na stan epidemii mają trudności z powrotem do kraju oraz odnowieniem posiadanych dokumentów. Ważność dokumentów marynarskich będzie przedłużona do 90 dni od chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Nowe przepisy zakładają również, że z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, przewoźnicy zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą turyści pływający statkami. Zwolnienie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego trwającego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.

Usługi wodne i gospodarowanie wodami

Ustawa umożliwi również jednostkom oświaty wydawanie pieniędzy w ramach wsparcia na pomoce dydaktyczne służące do nauki zdalnej.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że do 31 grudnia 2023 roku Wody Polskie będą ustalały wysokość opłaty stałej za usługi wodne na dotychczasowych zasadach, czyli bez uwzględnienia średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ). Zgodnie z nowelą do 31 grudnia 2023 r. Wody Polskie będą musiały opracować metodykę wyznaczania SNQ przy ustalaniu opłat za usługi wodne.

Nowela przedłuża o 12 miesięcy okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy. (PAP)

aop/ ewes/ drag/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta
Więcej o: