Dodatek osłonowy w tarczy antyinflacyjnej. Senat zgłosił poprawki. Ustawa wraca do komisji

Projekt ustawy wprowadzający dodatek osłonowy doczekał się poprawek. Złożyli je senator PiS Wojciech Piecha, który chce doprecyzować zapisy ustawy w sprawie wypłacania pieniędzy oraz Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny, który chce zwiększenia środków na realizację dodatku osłonowego. Ustawa wróci do senackich komisji.

W środę (15 grudnia) Wojciech Piecha zgłosił poprawki precyzujące zapisy ustawy o dodatku osłonowym. Świadczenie, które jest elementem tarczy antyinflacyjnej, ma być wypłacane w dwóch ratach - do 31 marca i do 2 grudnia. Jeśli jednak - zgodnie ze złożoną poprawką - wniosek o wypłatę dodatku zostanie złożony później niż na 2 miesiące przed tymi terminami, to jest on wypłacany jednorazowo, niezwłocznie po przyznaniu - podaje Portal Samorządowy.

Poprawki przewidują też, że przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji - w przeciwieństwie do odmowy lub uchylenia prawa do świadczenia. Informacje o przyznaniu mogą być wysyłane e-mailem. Nieodebranie informacji w formie papierowej nie wstrzymuje przyznania dodatku, a wnioski o wypłatę złożone do dnia wejścia w życie ustawy pozostają bez rozpoznania.

Mateusz Morawiecki przedstawia tarczę antyinflacyjnąPolacy uważają, że tarcza antyinflacyjna nie pomoże na drożyznę [SONDAŻ]

Dodatek osłonowy. Rząd zwiększy środki na realizację nowego świadczenia?

Kolejną poprawkę zgłosił w środę Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Dotyczy ona zwiększenia środków na realizację dodatku osłonowego. Senator Kwiatkowski uzasadnił poprawkę tym, że analizy, z którymi miał możliwość się zapoznać, wskazują, że środki przewidziane na realizację dodatku osłonowego mogą być niewystarczające.

Przeczytaj więcej informacji o tarczy antyinflacyjnej na stronie głównej Gazeta.pl

Gaz (zdjęcie ilustracyjne)Ceny gazu 2022. "Tarcza antyinflacyjna nie zniweluje podwyżek"

Dodatek osłonowy. Nawet 1150 zł dopłaty 

Jak można przeczytać na stronie internetowej rządu, dodatek osłonowy ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł oraz VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł. Świadczenie jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej. Komu oferowane jest dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe danego gospodarstwa domowego: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.
Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki
Więcej o: