Francja. Macron gotów "wkurzać" niezaszczepionych, premier mówi o presji. "Mamy obowiązki"

- Nadal będziemy wywierać presję na niezaszczepionych - powiedział w czwartek francuski premier Jean Castex. Szef rządu nie wykluczył rozpoczęcia szczepień czwartą dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wcześniej prezydent Francji, Emmanuel Macron, mówił, że jest gotów "wkurzać" nieszczepionych obostrzeniami.

Castex w porannym wywiadzie dla stacji BFM TV bronił szczepień, które "zapobiegają ciężkim formom" zakażenia i nadal "redukują" objawy choroby. Wyraził przy tym nadzieję, że paszport szczepionkowy wejdzie w życie w miejsce paszportu sanitarnego 15 stycznia po tym, jak w czwartek nad ranem Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu) przyjęła ustawę, która będzie głosowana następnie w Senacie.

Zobacz wideo "Rób, jak uważasz". Kampania policji pomorskiej

Francja. Premier potwierdza stanowisko prezydenta Macrona. "Wkurzać niezaszczepionych"

Pytany o ograniczanie dostępu do miejsc publicznych i transportu dalekobieżnego dla niezaszczepionych premier podkreślił, że osoby zaszczepione są "20 razy mniej narażone na ciężkie przechodzenie Covid-19", a tym samym nie będą obciążać systemu zdrowotnego.

Castex zapewnił, że jeśli władze medyczne wydadzą rekomendacje, we Francji będzie podawana czwarta dawka szczepionki. - Izraelczycy zrobili to po konsultacji ze swoimi władzami ds. zdrowia - przypomniał premier.

Zapytany o słowa prezydenta Emmanuela Macrona, który stwierdził w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "Le Parisien", że jest gotów "wkurzać" nieszczepionych, a niezaszczepieni jako nieodpowiedzialni nie są dla niego obywatelami, premier podtrzymał linię przyjętą przez prezydenta, aby "nadal wywierać nacisk na nieszczepionych" i promować szczepienia.

Słowa "wkurzyć Francuzów" to historyczna formuła prezydenta Georgesa Pompidou - przypomniał szef rządu. - Nieszczepieni oczywiście pozostają obywatelami. Kiedy jesteśmy obywatelami, mamy prawa i obowiązki - podkreślił.

Castex ogłosił również dystrybucję "masek chirurgicznych dla całej kadry dydaktycznej do końca miesiąca" oraz masek FFP2 "w razie potrzeby". Odnosząc się do debat na temat wprowadzenia w życie paszportów szczepień, a nie obowiązku szczepień, za co w przypadku braku szczepień groziłyby grzywny i kary, premier odpowiedział: - Celem jest zaszczepienie ludzi. Nie chodzi o wkładanie pieniędzy do rządowej kasy.

Według sondażu "Opinia 2022" przeprowadzonego przez instytut Elabe dla stacji BFMTV i gazety "L'Express", 53 proc. Francuzów zadeklarowało, że jest "wstrząśniętych uwagami Macrona". 35 proc. respondentów stwierdziło, że: "jest bardzo zszokowanych", a 18 proc. "dość zszokowanych" słowami prezydenta.

*

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ zm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: