Od kiedy 7-dniowa kwarantanna? Rząd skraca ją przez omikron

Rząd ogłosił, że kwarantanna będzie krótsza. Związane jest to z charakterem wariantu Omikron, który zdominował piątą falę pandemii. Od kiedy wchodzi kwarantanna trwająca 7 dni?

W miniony piątek rząd przedstawił nowy plan działania w związku z trwająca już piątą falą pandemii koronawirusa. Zdominował ją wariant omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich. 

To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było. Wszystkie kraje dotknięte mutacją wirusa omikron notują rekordowe fale zakażeń, między 100 a 200 tysięcy zakażeń dziennie

- powiedział premier.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Od kiedy krótsza 7-dniowa kwarantanna?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także o skróceniu do siedmiu dni okresu przebywania w kwarantannie. Rozporządzenie w tej sprawie ma się ukazać w poniedziałek 24 stycznia i wejdzie w życia następnego dnia. Skrócona kwarantanna będzie obowiązywać więc od wtorku 25 stycznia.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak wyjaśniał minister Adam Niedzielski, w Polsce zarejestrowano dotychczas prawie 1400 zakażeń koronawirusem w wariancie omikron. Odpowiada on za mniej więcej 25 procent nowo rejestrowanych przypadków. Kwarantanna zostaje skrócona po obserwacji specyfiki zakażeń tym wariantem.

Wszędzie w Europie obserwuje się, że te zachorowania są krótsze, okres, w którym jest ryzyko zakażenia, jest również mniejszy. W ten sposób mamy rozwiązania przystosowane do specyfiki piątej fali

- powiedział Niedzielski.

Zmiany w walce z pandemią

Wśród środków do walki z pandemią rząd wprowadza zwiększenie liczby łóżek covidowych, zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie jest to możliwe, zwiększenie możliwości testowania - wprowadzenie od 27 stycznia darmowych testów antygenowych na obecność koronawirusa w aptekach do tego dostosowanych.

Więcej o: