Kalkulator COVID-19. Sprawdź, jak przejdziesz chorobę, jeśli się zakazisz

Centrum e-Zdrowia uruchomiło kalkulator pozwalający osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak mogą przejść zachorowanie na COVID-19.

Kalkulator dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl/aktualnosc/sprawdz-jak-mozesz-przechodzic-covid-19. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Jak przejdziesz COVID-19? Jakie objawy?

Analizowane są wiek, płeć, masa ciała i wzrost. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na stronie pacjent.gov podkreśliło, że "zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących".

Wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Nie stanowi także "podstawy do podejmowania decyzji".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl. 

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Badanie sfinansowała Agencja Badań Medycznych.

MZ przypomina o szczepieniach i DDM

Ministerstwo Zdrowia przypomniało, kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one "zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19".

"Pamiętaj - zaszczepienie przeciwko COVID-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku" - zaznaczył resort zdrowia.

Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

(PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: