Polacy chorują na grypę. Teraz masowo biorą zwolnienia z pracy

Od 1 do 22 grudnia odnotowano ponad 750 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. W grudniu ponad 2 miliony pracowników wzięło zwolnienie lekarskie.

Grypa atakuje Polaków. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od 1 do 7 grudnia stwierdzono ponad 187 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Od 8 do 16 grudnia było to ponad 266 tys. przypadków, a od 16 do 22 grudnia - niemal 297 tys. przypadków. Dla porównania, w całym listopadzie było ponad 490 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń.

Technologia Zaawansowana technologia nie tylko w samochodzie. Pomaga również odnieść sukces w pracy

Grypa atakuje. Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie

Natomiast "Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podaje, że w listopadzie zwolnienie wzięło 1,8 mln pracowników, a w grudniu już 2,18 mln osób. "Liczba zwolnień na dzieci wzrosła w tym okresie z 361 tys. do niemal 412 tys. Gdy porówna się rok do roku, wzrost jest prawie dwukrotny - w grudniu 2021 r. wystawiono ich 215 tys." - czytamy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z danych NFZ, na które powołuje się "DGP", wynika, że mimo okresu świątecznego w szpitalach zajętych jest niemal 80 proc. łóżek pediatrycznych - 9,1 tys. na 11 tys. dostępnych. Gazeta podaje również, że tylko 23 grudnia Polacy kupili ponad 1,8 mln opakowań leków na przeziębienie i grypę.

Luksus Luksus nie tylko za kółkiem. Komfort i zaawansowana technologia pomagają ludziom sukcesu odnieść jeszcze większy sukces

W aptekach brakuje leków. Ministerstwo Zdrowia zapowiada potrójne testy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił we wtorek w Programie 1. Polskiego Radia, że resort zamierza walczyć z problemem w dostępności leków, wprowadzając potrójne testy rozpoznające jednocześnie koronawirusa oraz wirusy grypy i RSV. Brakuje między innymi pediatrycznych dawek leków stosowanych przy infekcjach. 

Kraska mówił, że testy pozwolą na ograniczenie przepisywania przez lekarzy nadmiernej ilości antybiotyków. Duża liczba zachorowań na grypę i wirusa RSV przełożyła się bowiem na duże ich zużycie. - Wprowadzamy potrójne testy, ponieważ chcemy, żeby Polacy mieli możliwość szybkiego przekonania się, na co chorują - podkreślił wiceminister. Taki test będzie można wykonać u lekarza rodzinnego. Mogą już oni je zamawiać, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie je refundował. Waldemar Kraska podkreślił, że testy będą refundowane od nowego roku, ale już teraz apeluje do lekarzy o rozważne przepisywanie antybiotyków.

Zobacz wideo Wiedźmin ma już 15 lat. Jak udało się sprawić, by kolejne pokolenia ciągle żyły tą grą?
Więcej o: