Eksperci: Przed szczytem w Glasgow musimy domagać się "faktycznych działań" od rządzących

- Świat nauki jest zgodny - człowiek jest odpowiedzialny za postępujący kryzys klimatyczny, dlatego światowi przywódcy powinni zjednoczyć swoje działania we wspólnym celu - powiedziała Anna Ogniewska z Greenpeace Polska. Przed akcją Alarm dla klimatu i szczytem klimatycznym COP26 eksperci i ekspertki mówią o tym, co powinien zrobić świat i Polska.

29 października w południe w polskich miastach zabrzmią syreny alarmowe. Przeczytaj, dlaczego uruchamiamy Alarm dla klimatu.

– Kryzys klimatyczny jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia nas wszystkich – także mieszkanek i mieszkańców Polski - powiedział prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, przed akcją Alarm dla klimatu.

W piątek 29 listopada, punktualnie o godzinie 12:00 w polskich miastach: w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy uruchomione zostaną miejskie syreny alarmowe w ramach "Alarmu dla klimatu". Akcja zostanie zorganizowana w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow. "Alarm dla klimatu" będzie symbolicznym wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających dalszej zamianie klimatu i chroniących nas przed tragicznymi konsekwencjami postępującego kryzysu klimatycznego, który dzieje się na naszych oczach.

- Niech syreny alarmowe, wyjące przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, staną się wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz walki o przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Nie mamy już czasu do stracenia - podkreślił prof. Karaczun. 

Polska musi szybko odejść od węgla

Eksperci Koalicji Klimatycznej podkreślili w kontekście akcji, że dla Polski priorytetem jest teraz odejście od węgla i sprawiedliwa transformacja. Anna Ogniewska z Greenpeace Polska wskazała, że proces międzynarodowych negocjacji klimatycznych - którego częścią jest szczyt w Glasgow - jest kluczowy dla przyszłości świata jaki znamy.

- Świat nauki jest zgodny - człowiek jest odpowiedzialny za postępujący kryzys klimatyczny, dlatego światowi przywódcy powinni zjednoczyć swoje działania we wspólnym celu - powstrzymaniu wzrostu globalnej temperatury Ziemi do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza. To oznacza, że w przeciągu obecnej dekady musimy obniżyć nasze emisje o połowę. Proces negocjacji i uzgodnień międzynarodowych jest niezwykle ważny, ale nie możemy zapominać, że nawet bardziej istotne są realne działania podejmowane tu i teraz 

- powiedziała. 

Patryk Białas z BoMiasto, ekspert Koalicji Klimatyczne, wskazał na zadania stojące przed Polską. - Liczę, że polska delegacja zrozumie, że neutralność klimatyczna do 2050 roku wymaga odejścia od węgla w 2030 i szybkiego budowania nowych mocy z odnawialnych źródeł energii - stwierdził i dodał:

- Mam wielką nadzieję, że lekcja sprawiedliwej transformacji z Glasgow sprawi, że rząd polski, biorąc odpowiedzialność za los przyszłych pokoleń Polek i Polaków zrozumie, że zamiast oszukiwać górników i energetyków, zacznie budować społeczną zgodę wokół transformacji energetycznej. Neutralność klimatyczna i sprawiedliwa transformacja potrzebują dialogu, partnerstwa i zgody

W przypadku Polski najważniejsze jest przygotowanie planu odejścia od węgla do 2030 roku. W następnej kolejności będziemy musieli odejść od gazu ziemnego. Konieczne jest również znaczące wzmocnienie systemu ochrony przyrody - wyliczyła Ogniewska. - To właśnie przyroda ma największy potencjał wsparcia naszych wysiłków na rzecz przeciwdziałaniu skutkom kryzysu klimatycznego, którego już w tej chwili zaczynamy doświadczać również w Polsce - powiedziała.

- Takich faktycznych działań musimy się domagać od rządzących zarówno w kraju, jak i na scenie międzynarodowej. Dlatego do Glasgow poza przedstawicielami rządu, wybiera się z Polski też inna, alternatywna delegacja złożona z kilkunastu młodych aktywistek i aktywistów klimatycznych, którzy będą domagać się podjęcia realnych i pilnych działań. Na miejscu w Glasgow, będą brać udział w protestach, w wydarzeniach merytorycznych i relacjonować wydarzenie - poinformowała Anna Ogniewska.

- W 2018 roku, podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Katowicach, podpisano Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. Oczekuję, że 4 listopada w trakcie Dnia Energii na COP26, polska delegacja zadeklaruje ambitne cele w odejściu od węgla w kierunku czystej energii oraz zaproponuje konkretne działania i współpracę w celu zapewnienia sprawiedliwej i włączającej transformacji energetycznej - dodał Patryk Białas.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl  

Więcej o: