Koalicja Klimatyczna

 • Komitet naukowców apeluje do rządu: Odblokujcie OZE! Węgiel to brnięcie w ślepą uliczkę

  Komitet naukowców apeluje do rządu: Odblokujcie OZE! Węgiel to brnięcie w ślepą uliczkę

  Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej. Przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP27 polscy przedstawiciele różnych dziedzin nauki we wspólnym apelu wskazują na zagrożenia związane z uzależnieniem krajowej gospodarki od paliw kopalnych oraz na korzyści, jakie może nam zapewnić właściwie przeprowadzona zielona transformacja.

 • W wyborach Brazylijczycy nie tylko wybiorą prezydenta. Zagłosują też nad losem Amazonii

  W wyborach Brazylijczycy nie tylko wybiorą prezydenta. Zagłosują też nad losem Amazonii

  W najbliższą niedzielę 30 października odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Brazylii. Zmierzą się obecny prezydent Jair Bolsonaro oraz były prezydent Luiz Inácio Lula da Silva. W czasie czteroletniej prezydentury Bolsonaro doszło do rekordowej wycinki Puszczy Amazońskiej i łamania praw rdzennych ludności. Wybory są więc szansą na ograniczenie szkodliwej polityki obecnego prezydenta i stopniową zmianę na lepsze.

 • Naukowcy: Szkoły powinny traktować edukację klimatyczną jako najpilniejsze zadanie

  Naukowcy: Szkoły powinny traktować edukację klimatyczną jako najpilniejsze zadanie

  Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej apeluje do szefów resortów edukacji oraz klimatu i środowiska o przyspieszenie działań nad uzupełnieniem podstawy programowej nauczania w szkołach o edukację na temat zmiany i ochrony klimatu, która będzie oparta na danych naukowych i prowadzona w ramach obowiązujących przedmiotów. Naukowcy we wspólnym liście do ministrów Anny Moskwy i Przemysława Czarnka podkreślają znaczenie rzetelnej edukacji klimatycznej w walce z kryzysem klimatycznym.

 • Eksperci: Przed szczytem w Glasgow musimy domagać się 'faktycznych działań' od rządzących