Niemcy ratują warszawską giełdę, Europa na solidnych plusach. Inwestorzy odrabiają wczorajsze spadki

Po wczorajszej rzezi na rynkach finansowych wtorek rozpoczął się solidnymi plusami w Europie. Odrobinę gorzej wyglądała sytuacja na warszawskim parkiecie, jednak po dobrych danych z niemieckiej gospodarki inwestorzy ruszyli do kupowania.

Lepsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki ratują sesję na warszawskiej GPW, indeks Ifo obrazujący nastroje przedsiębiorców za naszą zachodnia granicą był w sierpniu wyższy od oczekiwań i wyniósł 108,8 pkt.

Główny indeks warszawskiej GPW - WIG20 - rozpoczął dzień na minusie, jednak już po 15 minutach znalazł się po zielonej stronie. Po publikacji danych z Niemiec wzrósł jeszcze mocniej.

Indeks WIG20Indeks WIG20 stooq.pl

Również na minusie wystartował indeks średnich spółek MWIG40, jednak po dobrych danych z Niemiec znalazł się na ponad 1-proc. plusie.

Indeks MWIG40Indeks MWIG40 stooq.pl

Podobnie zaczął indeks małych spółek SWIG80, który po godz. 10 przekroczył poziom wczorajszego zamknięcia.

Indeks SWIG80Indeks SWIG80 stooq.pl

Europa

W dużo lepszych nastrojach dzień rozpoczęli inwestorzy w Europie. Indeks Stoxx50, który grupuje 50 największych spółek na europejskich giełdach, zaczął notowania na solidnym, niemal 1,5-proc. plusie. A po publikacji indeksu Ifo podwoił te wzrosty.

Indeks Stoox50

Indeks Stoxx50Indeks Stoxx50 Bloomberg.com

Bloomberg.com

Giełda w Londynie wystartowała na ponad 1,5-proc. plusie, aby po godz. 10.00 znaleźć się na ponad 2-proc. plusie.

Indeks FTSE100

Indeks FTSE100Indeks FTSE100 Bloomberg.com

Bloomberg.com

Także na zielono wystartowały notowania na niemieckiej giełdzie. Indeks DAX zaczął dzień na 1.5-proc. plusie, a po publikacji danych zaczął rosnąć jeszcze mocniej.

Indeks DAXIndeks DAX stooq.pl

Na blisko 2-proc. plusie sesję rozpoczęli inwestorzy we Francji. Publikacja niemieckich danych jeszcze bardziej poprawiła ich nastroje.

Indeks CAC40Indeks CAC40 stooq.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zobacz wideo
Więcej o: