- Polska jest liderem w Europie wysokich cen wynajmu mieszkań (...). Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę z domu a jednym z powodów jest to, że coraz częściej mieszkania zamieniane są w "hotele" - mówi ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zamieściła w mediach społecznościowych nagranie, w którym przedstawia propozycję na rozwiązanie problemu.
- Tylko w Warszawie na 100 nowych mieszkań przypada 20 nowych ofert Airbnb. Mieszkania, które mogłyby służyć dla normalnego życia, są wyciągane z rynku na usługi ala hotelowe i jaki jest efekt? Ceny wynajmu długoterminowego rosną - mówi dalej Pełczyńska-Nałęcz.
Przedstawia propozycje zmian, które miałby doprowadzić do zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce, kosztem najmu krótkoterminowego. Po pierwsze ministerka chciałaby wprowadzić rejestr lokali, które są wykorzystywane na platformach do najmu krótkoterminowego. - Po to, żeby wyciągnąć je z szarej strefy - tłumaczy.
Po drugie chciałby zmiany systemu podatkowego, aby najem krótkoterminowy przestał być tak opłacalny. - Teraz niestety tak nie jest - komentuje. - Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków. Są miejscem do życia - dodaje.
Rynek najmu krótkoterminowego rzeczywiście jest w rozkwicie. Do 2030 roku sektor najmu krótkoterminowego w ujęciu globalnym będzie rósł rok do roku o ponad 11 proc. - podaje propertynews.pl. -Dobrze zarządzana nieruchomość w popularnym miejscu może przynieść miesięczny dochód wyższy niż wynajem długoterminowy - zdradza Grzegorz Gacek, prezes zarządu HSP Management, cytowany przez serwis.
Poniekąd jednak wzięto się już za szarą strefę najmu krótkoterminowego. Od lipca weszła w życie ustawa implementująca w Polsce przepisy dyrektywy DAC7, która od 2023 roku zobowiązuje platformy internetowe, pośredniczące w rezerwacjach noclegów (takie jak Airbnb czy Booking.com), do przekazywania organom podatkowym dokładnych danych osób, zarabiających za ich pośrednictwem na wynajmie mieszkań, domów czy pokoi na doby.
Według danych Polskiego Stowarzyszenie Wynajmu Krótkoterminowego szara strefa w usługach zakwaterowania szacowana jest na 60 proc. wszystkich obiektów noclegowych zarejestrowanych na platformach rezerwacyjnych (około 50 000 z 85 000 sztuk). Ma ona generować przychody w wysokości około 3,5 miliarda złotych rocznie.