Wkrótce list polecony z urzędu i sądu dostaniesz e-mailem. Nowy system ma stworzyć Poczta Polska

Robert Kędzierski
Państwo chce zmniejszyć wydatki administracji na tradycyjne przesyłki polecone. Wkrótce pismo z sądu lub urzędu dostaniemy na skrzynkę e-mail. Narodowym Operatorem Cyfrowym miałaby zostać Poczta Polska.

Ministerstwo Cyfryzacji wkrótce zdecyduje, kto będzie pełnił funkcję Narodowego Operatora Cyfrowego. NOC będzie odpowiedzialny za dostarczanie na skrzynki mailowe e-Doręczeń czyli cyfrowych listów. I to zarówno pomiędzy obywatelami a sądami i urzędami, jak i pomiędzy jednostkami administracji. 

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", największe szanse na uzyskanie statusu narodowego operatora ma Poczta Polska. Konkurenci mieliby szansę na przejęcie lukratywnego rynku e-przesyłek państwowych dopiero po pięciu latach. 

Najpierw sądy, potem urzędy

Na początku 2019 roku, e-doręczenia miałyby zastąpić tradycyjną korespondencję w sądach. Po wyłonieniu Narodowego Operatora Cyfrowego, co ma nastąpić jeszcze w przyszłym roku, usługi e-Skrzynka i e-Doręczenie pozwolą na odbieranie i wysyłanie pism poleconych z i do dowolnego organu państwowego za pomocą skrzynki e-mail.

Państwo od lat stawia na Pocztę Polską

Wskazanie Poczty Polskiej jako operatora cyfrowego wydaje się przesądzone z kilku powodów. Po pierwsze, cyfryzacja usług jest częścią strategii Poczty Polskiej przyjętej na lata 2017-2021. Poza tym jeszcze w 2016 roku Anna Streżyńska, ówczesna minister cyfryzacji, oraz Andrzej Adamczyk, ówczesny minister infrastruktury i budownictwa, podpisali z Pocztą porozumienie o strategicznej współpracy w obszarze cyfryzacji państwa. Umowa dotyczyła integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo.

Platforma zapewnia uwierzytelnienie nadawcy i odbiorcy oraz pewność, integralność i poufność przesyłki - wyjaśnia Krzysztof Górski, dyrektor zarządzający Pionem Strategii i Rozwoju Poczty Polskiej.

W UE tradycyjni operatorzy zostają operatorami cyfrowymi

Już w lutym, podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej zapewniał:

Posiadamy najnowocześniejszą w Polsce platformę cyfrową w zakresie obsługi obywatela. Możemy obsługiwać do 50 mln osób.

Wyjaśniał też dlaczego wybór Poczty wydaje się optymalny.

Dlaczego Poczta Polska chce być narodowym operatorem cyfrowym? Tak dzieje się w innych krajach Unii Europejskiej, w których operatorzy pocztowi są równocześnie operatorami cyfrowymi, bo mają do tego możliwości, sieć itd. Operatorzy spełniają istotną rolę, ponieważ klient może łączyć się drogą tradycyjną – przez listonosza, urzędy pocztowe oraz drogą elektroniczną. Dlatego mówimy, że ważna jest dla nas sieć placówek, sieć logistyczna i sieć listonoszy oraz kurierów.

Bez e-usług Poczta nie przetrwa?

Nie ma wątpliwości, że inwestycje w e-usługi są dla PP koniecznością. Według prognoz w ciągu pięciu lat przychody z doręczania tradycyjnej korespondencji mogą zmniejszyć się o 20 procent. Brak zleceń państwowych mógłby w latach 2019-2023 uszczuplić przychody Poczty o 2,2 mld, co mogłoby doprowadzić do zwolnienia aż 35 tys. osób. 

Wybór Poczty jako operatora cyfrowego wydaje się możliwy z jeszcze jednego powodu. Będzie bowiem możliwa usługa zamiany tradycyjnego listu na e-mail i odwrotnie - wysyłanie e-maila w postaci cyfrowej. Na styku usług tradycyjnych i cyfrowych Poczta faktycznie może sprawdzić się najlepiej. 

Czytaj też: Państwo zastygło w bezruchu. Awaria sparaliżowała urzędy. 

Poczta pracuje nad kolejnymi cyfrowymi usługami, wśród nich wymienić warto Potwierdzenie Odbioru (EPO) i Rejestrowaną Przesyłkę Elektroniczną (RPE) - tylko te dwie usługi ułatwiłyby pracę urzędów, sądów i przedsiębiorców przyspieszając obieg dokumentów. Cyfrowa rewolucja w Poczcie dopiero nabiera rozpędu. 

Czy Unia Europejska nakaże nam płacić za linki w internecie?

Więcej o:
Komentarze (59)
Wkrótce list polecony otrzymasz na e-mail. Dostarczyć go może Poczta Polska
Zaloguj się
 • m33h0w

  Oceniono 8 razy 8

  Znając pocztę polską już to sobie wyobrażam. W skrzynce na listy znajduje awizo, że do odebrania jest narodowy email polecony. Po odbiór emaila muszę fatygować się na pocztę, czekać w kolejce do narodowego terminala, gdzie po potwierdzeniu urzędnikowi tożsamości dowodem osobistym, mogę łaskawie odczytać wiadomość. Jeśli chcę wydrukować, to mogę, ale za dodatkową opłatą ;)

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy 8

  To co? Będzie obowiązek posiadania komputera i skrzynki e-mail z adresem dostępnym NIE TYLKO dla tego, komu ten adres sam podam, tylko dla pierwszego z brzegu urzędasa?

  Pocałujcie mnie w dupę! Publicznie i z cmoknięciem. W dodatku OSOBIŚCIE, a nie przez żaden e-mail ;-))

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 16 razy 8

  e-mail dostarczy poczta polska
  a przesyłki pocztowe dostarczy kiosk "Ruch'u"
  Od 2 tygodni czekam na przesyłkę tzw Paczkę w Ruchu.... nazwa tej organizacji odzwierciedla jej podejście do klienta..... 14 dni paczka jedzie z sortowni do punktu odbioru (pkt odbioru w mieście >700k mieszkańców)... Już czuję jak będą dostarczane @, PP jest tak dobra że połowa przesyłek utknie na serwerze, 1/4 przesyłek zmieni adresata, 1/8 będzie pusta, 1/16 będzie okradziona
  a 100% adresów zostanie sprzedanych na czarnym rynku jak Polska Grupa Mailingowa.......
  Niech Poczta Polska ogranie najpierw to czym powinna się zajmować, czyli zatrudni listonoszy (we Wrocławiu są rejony gdzie listonosz odwiedza adresy jeden raz w tygodniu (!) ), przeszkoli personel, ułoży procedury od początku, aby odbiór listu poleconego nie trwał 15 min, a wysyłka paczki do lotniczej do usa 20min. Przestanie wciskać "patriotyczne" precozja bo to nie targ na odpuście. Zrewiduje godziny pracy placówek pocztowych (a nie 10-17). Poprawi swój intranet (to już pracownicy IT PP wiedzą o czym napisałem).

  PP chce być hubem dla chińczyków. Przykład z ostatniej chwili: Paczka z Chin wysłana 24 maja 2018 roku, tracking ładnie pokazuje że dokładnie tydzień później zostaje przyjęta na Okęciu ..... do dzisiaj nie odprawiona . . .
  PP pasuje do PiS ... mentalnie są przed 89r.

 • krzywelustro

  Oceniono 5 razy 5

  A co będzie z przesyłkami, które "same" od razu trafiają do folderu ze spamem? Czy sądy będą je traktować jako doręczone?

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 5

  Otwieram Outlooka a tam awizo.

 • slawek391

  Oceniono 5 razy 5

  A do czego sądom instytucjom państwowym potrzebna poczta polska do wysłania e-maila. Znając pocztę mail piorytetowy będzie szedł 3 dni, bez piorytetu do 2 tygodni.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem czy dobrze rozumuje ale w skrocie to bedzie tak ............ pani urzedniczka w np. sadzie chcac wyslac meilem np. wezwanie dla "kowalskiego" napisze stosownego meila zaadresuje go na kowalski @ cos.tam ale zamiast do "kowalskiego" wysle na "poczte polska" tam paniu urzedniczka kliknie "przeslij dale " i meil trafi do "kowalskiego" i to jest wlasnie przelomowe dokonanie w dziedzinie "e-panstwa" do tej pory pani urzedniczka w sadzie jak idiotka wysylala meile prosto do kowalskiego :)

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 4

  Znaczy kazdy bedzie mial obowiazek posiadania "publicznego" meila i obowiazek sprawdzania poczty conajmniej raz na 7 dni.
  Zapamietajcie kolejnym etapem bedzie wprowadzenie "abonamentu" za posiadanie meila........... i paragraf za niesprawdzanie "skrzynki".

 • komuno

  Oceniono 4 razy 4

  NOC... Nazwa może być pechowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX