MWC 2016: Ta firma usiłowała się włamać do mojego iPhone'a. Udało się... ale dopiero po pół godzinie

Firma Vkansee jest producentem optycznego skanera odcisków palców i chciał pokazać nam, że jej rozwiązanie jest lepsze, niż te dostępne obecnie na rynku. Firma w ramach promocji własnego rozwiązania zapowiedziała, że włamie się do mojego iPhone'a za pomocą odcisku palca stworzonego z plasteliny. I nie było to takie proste.

Rozwiązanie Vkansee to optyczny skaner odcisków palców. Jego grubość wynosi zaledwie 1,5 mm, a rozdzielczość 2000 dpi. Rozdzielczość jest tak duża, że widać nawet kanaliki potowe znajdujące się w opuszkach palców. Co więcej - w przeciwieństwie do wspołczesnych rozwiązań skaner może być zamontowany np. pod ekranem, bo w końcu opiera się na rozwiązaniu optycznym, a przykładany palec może być mokry.

Faktycznie - dokładność skanera robi wrażenie. Ale próba włamania do mojego iPhone'a przez odcisk palca wykonany w plastelinie (a dokładniej - masie Play-doh) dowiodła, że i obecne rozwiązania są całkiem skuteczne. Proces "włamywania" możecie krok po kroku zobaczyć na wideo powyżej. Najpierw poproszono mnie o zostawienie odcisku palca w specjalnej masie, stosowanej np. przez dentystów. Następnie odcisk został wypełniony ciastoliną Play-doh, trochę podsuszony i już-już miał służyć jako "narzędzie zbrodni".

Odcisk palcaFot. Backdoor Survival

Ale posiadanie odcisku palca to za mało. Następnie trzeba było znaleźć ten fragment, który zostanie rozpoznany przez skaner smartfona. Właśnie ten etap zajął najwięcej czasu. Ostatecznie okazało się, że mój palec wskazujący jest nie do podrobienia, w końcu po 30 minutach udało się z odciskiem kciuka.

Wszystkie te nieudane próby dowiodły jednak, że współczesne smartfony już teraz są świetnie zabezpieczone. W przypadku iPhone'a wystarczy, żeby skaner 3 razy nie rozpoznał odcisku palca, a poprosi o wprowadzenie PIN-u. Z kolei 10-krotnie wprowadzony niepoprawny PIN może unieruchomić, albo nawet całkiem wymazać urządzenie z danych. To dlatego FBI wydało Apple'owi nakaz, by obszedł to zabezpieczenie. Skanery w smartfonach z Androidem działają podobnie - po kilku nieudanych próbach urządzenie poprosi o hasło lub PIN.

Skaner Vkansee może naprawdę być dużo bardziej dokładny, niż obecne skanery. Ale te, z których korzystamy teraz są wystarczająco bezpieczne. Jedynym argumentem na korzyść Vkansee wydaje się być możliwość umieszczenia go pod szkłem powlekającym ekran. A to chyba na razie za mało, żeby rozwiązanie się upowszechniło.

Więcej o:
Komentarze (38)
MWC 2016: Ta firma usiłowała się włamać do mojego iPhone'a. Udało się... ale dopiero po pół godzinie
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 165 razy 51

  Wlamanie do Iphone, wersja podstawowa.
  Podchodze do wlasciciela Iphone i mowie dawaj telefon. Jako ze wlasciciele Iphone to glownie wymoczki po 45 kilo wagi i to liczone razem z "broda i koszula drwala" oddaja niezablokowany do reki.

  Wersja sredniozaawansowana. Telefon zablokowany, wiec.....wyciagam sekatorek i grzecznie sie pytam, fon zablokowany na odcisk kciuka czy mam prubowac(ciach ciach) metody brute force?
  Metoda bardzo zaawansowana, pisze maila do wlasciciela Iphone ze wygral kolacje w Cupertino ale dla potwierdzenia musi przyslac swojego iphona a ja mu go odesle z niezbednymi detalami i zakodowanym biletem do States. Za 2 dni dostaje telefon do domu.
  ALe ta ostatnia metoda to sie tak po prawdzie troche brzydze bo jest nie fair.

 • artus

  Oceniono 20 razy 10

  To co widać na wideo udowadnia, że to ch. nie zabezpieczenie. Ten skaner nawet nie sprawdza temperatury ciała! Chyba się autorowi pomyliły wnioski.

 • pepe_papa

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba było użyć łom. Znacznie prościej.

 • predator-x

  Oceniono 5 razy 5

  Widzę że że większość nie ma o tym zielonego pojęcia. Więc wyjaśnię językiem dla mas:
  1. Po 3 nieudanych próbach odblokowania odciskiem trzeba wpisać kod. A tą plasteliną oni ze 300 razy próbowali aż nawet zrezygnowali z pierwszego palca bo się nie dało.
  2. Jakim cudem ktoś zdejmie wam odcisk palca w tej masie dentystycznej bez waszej wiedzy? To trwa przynajmniej kilka minut aż masa stwardnieje.
  3. Po trzech nieudanych próbach odblokowania odciskiem trzeba wpisać kod a po kilku próbach wpisania kodu urządzenie się przypuszczalnie wyczyści (nie wiem do końca bo mam nexusa z takim skanerem a nie iphone)
  4. Dane są szyfrowane więc nie można wyjąć karty pamięci (jeśli by była) i podłączyć pod komputer.

 • anty-oszolom

  Oceniono 7 razy 5

  .... całkiem wymazać urządzenie z danych.

  tak czytam, i zastanawiam sie, jak będą wyglądaly te dane po wymazaniu z nich urządzenia.

  A może po prostu zamiast silić się na głupotę, napisać poprawnie - "wymazać dane z urządzenia"?

 • konifer

  Oceniono 8 razy 4

  Jakie włamanie, po prostu dałeś sobie "skopiować" odciska palca. Przecież przeprowadzenie takiego działania w celu faktycznego włamania się do kogoś telefonu nie jest możliwe...

 • slowcuber

  Oceniono 3 razy 3

  Uwielbiam kobiety z krótkimi, niepomalowanymi paznokciami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX