Jak wyłączyć transmisję danych w smartfonie? [PORADNIK]

Automatyczna transmisja danych potrafi doprowadzić niczego nieświadomego użytkownika na skraj bankructwa. Nowoczesne smartfony często łączą się bowiem z siecią bez wiedzy właściciela. Najprościej temu zaradzić wyłączając transmisję danych. Tylko jak to zrobić? Podpowiadamy.

1. Android

Aby wyłączyć przesyłanie danych za pomocą 3G w telefonach z Androidem można przestawić telefon w tryb GSM. Należy wejść w menu Ustawienia , następnie rozwinąć Opcje bezprzewodowe , aktywować Sieci komórkowe i wreszcie ustawić opcję Tylko GSM w menu Tryb sieci . Niestety, nie wyłącza to transferu za pośrednictwem GPRS i EDGE, ani autoaktualizacji widżetów.

Użytkownicy Androida 2.1 mają jeszcze inne, bardziej radykalne rozwiązanie. Na cyfrowej klawiaturze (tej do wybierania numeru telefonu) wpisujemy: *#*#4636#*#* , co składa się na słowo INFO.

Po wciśnięciu ostatniego znaku powinno się pojawić menu (menu Info), a na jego szczycie belka Informacje o telefonie . W jej rozwinięciu natomiast, w prawym dolnym rogu kafel z etykietą Więcej . Po jego aktywacji pokaże się kolejne menu, tym razem jednak docelowe. Znajdują się tu dwie interesujące nas opcje: Wyłącz przesył danych (powoduje natychmiastowe wyłączenie przesyłu danych) i druga, która wyłącza transfer dopiero podczas następnego uruchomienia telefonu.

To dobra metoda, kiedy wybieramy się za granicę i kilkutysięczny rachunek za przesył danych w roamingu to nie jest tą pamiątka, którą chcielibyśmy przywieźć z powrotem.

Najprościej będzie jednak pobrać z Android Market aplikację, która służy do kontroli transferu. Jest ich co najmniej kilka. Wystarczy chwilę poszukać.

2. Symbian S60v5 i ^3

Z głównego ekranu telefonu przechodzimy do menu. Następnie aktywujemy ikonę Ustawienia a stamtąd do Telefon (w przypadku na przykład modelu E51) lub Łączność (w przypadku popularnej Nokii C6-00 lub modelu N8). W nowym menu wyszukujemy belki Sieć i aktywując ją przechodzimy głębiej. Na końcu króliczej nory uruchamiamy aktywujemy Tryb sieci i zmieniamy na GSM .

Tym sposobem telefon nie będzie korzystał z modułu 3G. Niestety, nadal pozostaje możliwość przesyłania pakietów danych za pomocą GPRS i EDGE. Aby upewnić się, że Nokia z systemem Symbian^3 nie będzie wykonywać płatnych połączeń należy dodatkowo dostać się do ustawień menu Łączność i zmienić następujące opcje na poniższe: Przełącz na WLAN na Ręcznie ; Wyk.dan w sieci macierz na Tylko sieć WLAN ; Wyk.danych w roamingu na Tylko sieć WLAN . Pomoże także wyłączenie wspomagania modułu GPS. Aby to zrobić należy przejść ścieżkę: Ustawienia->Ustaw.aplikacji->Ustalanie pozycji->Metody ustalania pozycji i zaznaczyć Tylko Zintegrowany GPS .

3. iOS 4.0 i wyższy

Wystarczy wejść do Ustawienia , a następnie Ogólne i wreszcie Sieć , W tym menu znajdujemy wiersz Dane sieci komórkowych i przestawiamy na O .

Teraz telefon powinien korzystać wyłącznie z sieci GSM. Możemy wysyłać SMSy i wykonywać połączenia głosowe. Wyłączona natomiast zostaje transmisja danych za pośrednictwem GPRS, EDGE i 3G, w tym także wiadomości MMS i wspomagany GPS (A-GPS). Aktywny powinien pozostać standardowy system pozycjonowania GPS, oraz możliwość łączenia się z Internetem za pośrednictwem wbudowanego modułu WiFi.

Jeśli z pewnych względów chcielibyśmy pozostawić wąską furtkę dla GPRS i EDGE, zamiast Dane sieci komórkowych wyłączamy opcję zlokalizowaną nieco wyżej - Włącz 3G przestawiając w pozycję O .

W niektórych przypadkach może się okazać, że zamiast belki Dane sieci komórkowych z ustawieniem O lub I jest belka Dane przez sieć komórkową bez widocznego wyłącznika. Klikając na strzałkę po prawej stronie tekstu rozwinie się kolejne menu. Tu w pole login oraz hasło należy wpisać dowolną treść. Telefon nie będzie w stanie autoryzować połączenia, a co za tym idzie nabić nam rachunku za transfer danych, nawet jeśli nieopatrznie uruchomimy aplikację, która dyskretnie łączy się z siecią.

Więcej o: