90 rocznica urodzin Stanisława Lema. Czy przewidział wszystko?

Stanisław Lem skończyłby dzisiaj 90 lat. Ten wybitny pisarz łączył w swojej twórczości literaturę wysokich lotów z dogłębnym zrozumieniem problemów naukowych i technologicznych i w ten sposób stał się inspiracją dla naukowców, inżynierów i wynalazców na całym świecie. Jego przewidywania w sporej części sprawdziły się, co stanowi rzadkość wśród literackich wizji przyszłości.

Pisarstwo Lema miało trzy główne wątki: pierwszy z nich to opowieści z technologicznej przyszłości ("Eden", "Solaris", "Niezwyciężony", "Powrót z gwiazd"), drugi to filozoficzna groteska - cykl o kosmicznym podróżniku Ijonie Tichym, "Cyberiada"; trzeci zaś to mniej czy bardziej zakamuflowane rozważania filozoficzne - "Dialogi", "Filozofia przypadku", "Śledztwo". Przez ponad 60 lat pisarz wydał 20 tomów beletrystyki i kilkanaście książek filozoficznych, krytycznych i publicystycznych. Najgłośniejsza powieść - "Solaris" została zekranizowana przez dwóch znanych reżyserów: Stephena Sodebergha

 

i Andrieja Tarkowskiego:

 

Twórczość polskiego pisarza cieszy się wielką popularnością wśród ludzi nauki i techniki - fanami Lema byli radzieccy kosmonauci i jeden z twórców radzieckiej bomby atomowej i laureat Nobla - Piotr Kapica . Książki Lema były tłumaczone na kilkadziesiąt języków i wyszły w ponad 20 milionach egzemplarzy co czyni go najpopularniejszym polskim pisarzem.

Wśród związanych z nauką i techniką czytelników największy entuzjazm wywołuje Cyberiada, gdzie mogą znaleźć podstawy fizyki smoków , albo romantyczny wiersz o miłości opisanej językiem wyższej matematyki (fragment):

Nieśmiały cybernetyk potężne ekstrema
Poznawał, kiedy grupy unimodularne
Cyberiady całkował w popołudnie parne,
Nie wiedząc, czy jest miłość, czy jeszcze jej nie ma?

Pisarz przez większość życia związany był z Krakowem. Zmarł 27 marca 2006. Był ateistą i agnostykiem. Jego imieniem nazwano obiegającą słońce planetoidę numer 3636.

Więcej informacji o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na oficjalnej stronie LEM.pl .

Więcej o: