Czy Dmitrij Miedwiediew zapłaci milion euro za sklonowanie Windowsa?

Poprosił go o to... licealista.

Dmitrij Miedwiediew odwiedzał jakiś czas temu jedno z liceów w Stavropolu. Zupełnym przypadkiem trafił tam na niego Marat Karatow, jeden z uczniów, który poprosił prezydenta Rosji o... Milion euro. Oczywiście nie dla siebie, ale na projekt, nad którym pracuje.

Tym projektem jest ReactOS, darmowy, oparty na licencji open source, klon systemu operacyjnego Windows, prace nad którym toczą się już od ponad dziesięciu lat. Głównie w Rosji - koordynatorem całego przedsięwzięcia jest pochodzący z Moskwy Aleksiej Bragin. Według niego program jest już praktycznie gotowy na przejście z fazy eksperymentalnej do takiej, w której byłby dostępny dla wszystkich. Na jego ukończenie potrzeba jednak pieniędzy. Na przykład: miliona euro.

Czy fundatorem tych pieniędzy będą władze rosyjskie? Dmitrij Miedwiediew przyznał, że projekt jest bardzo interesujący i będzie musiał całą kwestię przemyśleć.

ReactOS w skończonej wersji ma nie tylko bez problemów uruchamiać wszystkie windowsowe programy, ale także być od systemu Microsoftu znacznie szybszy.

To o tyle ciekawe, że Rosja jakiś czas temu postanowiła uniezależnić się od Windowsa i stworzyć własny system operacyjny . Przeznaczono na ten cel 150 milionów rubli, czyli około 3,6 miliona euro. Państwowy system operacyjny ma powstać na bazie Linuxa i być stopniowo wprowadzany do urzędów aby zastąpić system Microsoftu.

[via BBC ]

Tomasz Kutera

Więcej o: