Legendarny Quake 3 na komputerze o wielkości zapalniczki

No, może nawet mniejszym niż zapalniczka. David Braben, twórca platformy Raspberry Pi zaprezentował w sieci możliwości swojego maleństwa.

Ten niesamowity komputer w wersji mikro ponownie zaskakuje świat. W sieci pojawił się film, ilustrujący jak Malinowy Placek radzi sobie z przetwarzaniem grafiki w jakości fullHD. Pomiar dokonany za pomocą gry Quake 3 wykazuje, że maleństwo jest w stanie wyświetlać dynamiczny obraz w rozdzielczości 1080p z prędkością oscylującą wokół 20 klatek na sekundę. W praktyce obraz generowany jest w przedziale od kilkunastu do nawet trzydziestu-kilku fps; a wszystko na najwyższych ustawieniach gry, jak informuje Braben.

 

Raspberry Pi wyposażony jest w zewnętrzny, znacznie większy od jednostki centralnej czytnik kart SD, kontroler portów USB, procesor ARM o taktowaniu 700 MHz oraz 128 MB pamięci RAM. Całość działa w oparciu o system Linux, a produkcja urządzenia kosztuje raptem 25 dolarów. Komputer edukacyjny za 25 dolarów.Komputer edukacyjny za 25 dolarów. Fot. Raspberry Pi Foundation

Więcej o: