Konferencja Amazonu: relacja na żywo. Nowy Kindle namiesza na rynku

Za chwilę w Nowym Jorku rozpoczyna się konferencja firmy Amazon, na której prawdopodobnie zostanie zaprezentowany nowy Kindle - czytnik e-booków, będący mocno zmodyfikowanym tabletem opartym na autorskiej wersji systemu Android. Czy szykuje się kolejna próba detronizacji iPada (tak, wiemy że miało być ich już z dziesięć), czy może raczej Amazon pokaże coś, co zmieni rynek tabletów i pokaże nowe ich zastosowania? Sami jesteśmy ciekawi co się wydarzy, zapraszamy więc na naszą relację na żywo.

15:55 Konferencja powinna rozpocząć się za pięć minut, na razie trwa nerwowe oczekiwanie.

16:05 Po krótkim filmiku przypominającym Kindle'a na scenie pojawił się Jeff Bezos, szef Amazona.

16:08 Bezos: "4 lata temu postanowiliśmy ulepszyć książkę. To normalne, że narażasz się na sceptycyzm, gdy postanawiasz wymyślić od nowa coś, co istnieje od mniej więcej 5 stuleci."

16:13 Na razie cały czas jesteśmy na etapie chwalenia się osiągnięciami. Na Kindle jest już dostępnych milion książek (4 lata temu było ich 90 tyś.), sprzedają się lepiej niż "tradycyjne". Dobrze, to już wiemy, czekamy na coś nowego. Coś spektakularnego. Panie Bezos?

16:17 No, wreszcie coś się wydarzyło. Pokazano Kindle Touch. To mniejsza i, jak sama nazwa wskazuje, wyposażona w ekran dotykowy (na pierwszy rzut oka nie widać ani jednego przycisku) wersja czytnika e-booków Amazona. Całość oparta jest, jak podstawowy Kindle, o technologię elektronicznego papieru, czytanie powinno więc być tak komfortowe, jak w przypadku poprzedniej wersji.

16:21 Kindle Touch ma też nową funkcję: X-ray. To po pierwsze statystyki dotyczące każdej strony, ale po drugie - i ciekawsze - możliwość wybrania praktycznie dowolnego sformułowania i przeczytania wziętej z Wikipedii informacji na jego temat. Plus: nie wymaga to Internetu, wszystkie informacje ściągane są przy pobieraniu książek.

16:23 Jest i cena - Kindle Touch będzie kosztować 99 dolarów w wersji z Wi-fi i 149 dolarów w wersji z 3G.

16:24 Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z informacjami o tablecie Kindle, które już wypłynęły do sieci . Za chwilę powinni go też pokazać na scenie.

16:26 Data premiery Kindle Touch to 21 listopada . Już można składać zamówienia przedpremierowe.

16:27 Odświeżenia doczekał się też podstawowy model Kindle, bez ekranu dotykowego. Jest mniejszy, cieńszy i lżejszy. I ładniejszy, ale to subiektywna opinia. Jest też baaardzo tani: ma kosztować 79 dolarów . Kiedy w sklepach? Dziś.

16:33 Nasza koleżanka z redakcji twierdzi, że Jeff Bezos wygląda jak żaba. Wybacz, Jeff. Mamy nadzieję, że to nie wpłynie na sprzedaż Kindle'a. No dobrze, wracamy do relacji.

16:34 Dużo ciepłych słów na temat wszystkich usług Amazona: mp3 cloud player, wideo i tak dalej. Zobaczymy, jak to się rozwinie...

16:36 Ach tak, więc wszystko to ma integrować w sobie Kindle Fire. No, na to czekaliśmy. Amazon wytacza wielkie działa.

16:37 Dwurdzeniowy procesor, 7-calowy wyświetlacz IPS, 14,6 uncji (zaraz to przeliczymy, spokojnie) wagi i wszystko, co może zaoferować Amazon: miliony książek, piosenek, filmów i tak dalej. Jest też opcja podłączenia do telewizora w czasie oglądania filmu i płynne przeniesienie się na duży wyświetlacz.

16:41 Na scenie prezentacja Kindle Fire. Wygląda na to, że to naprawdę szybki sprzęt. Działa błyskawicznie.

16:44 Więcej informacji na temat odświeżonej wersji starego Kindle'a znajdziecie tutaj . Naszym zdaniem: naprawdę namiesza na rynku.

16:45 Natomiast więcej o Kindle Touch przeczytacie tutaj . Ta oferta też wygląda niezwykle atrakcyjnie.

16:46 A oto i Kindle Touch:

REUTERS/SHANNON STAPLETON

16:48 Być może sekretem szybkości działania Kindle Fire jest nowa przeglądarka internetowa: Amazon Silk.

16:50 A oto i Kindle Fire. Oraz żaba Jeff Bezos.

Jeff Bezos i Kindle FireJeff Bezos i Kindle Fire REUTERS/SHANNON STAPLETON

16:52 Są i najważniejsze informacje. Kindle Fire będzie kosztował 199 dolarów , premiera: 15 listopada .

16:54 Dlaczego Amazon Silk jest taki rewolucyjny? Posłuchajcie, co mają o tej przeglądarce do powiedzenia jej twórcy:

 

16:55 I to wszystko, jeśli chodzi o konferencję Amazona. Nasza opinia? Jesteśmy pod wrażeniem. Stary Kindle i Kindle Touch mają rewelacyjne ceny (pół naszej redakcji zastanawia się właśnie nad kupnem), a Kindle Fire naprawdę może zawalczyć z iPadem: choć dość przewrotnie, bo jest urządzeniem służącym jednak do czego innego. Jeff Bezos namieszał na rynku.

Dzięki za uwagę, do zobaczenia następnym razem!

Tomasz Kutera

Więcej o: