Windows 8 - co nowego, jakie zmiany czekają użytkowników?

Spędziliśmy już trochę czasu z przedpremierową wersją najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Oto nasze wstępne wrażenia z używania Windows 8.

Zmian i nowości w Windows 8 jest całkiem dużo. Część jest ukryta, a inne widać od razu po uruchomieniu systemu. Zebraliśmy je w jednym tekście dla tych, którzy nie mają czasu pobrać i przetestować Windows 8 Consumer Preview.

Osoby, które do tej pory zastanawiały się nad pobraniem systemu operacyjnego, wciąż mogą to zrobić .

Metro

- Interfejs użytkownika nazwany Metro to prawdopodobnie największa nowość w Windows 8. Poszczególne aplikacje czy usługi zostały rozłożone na sporych kafelkach. Teoretycznie ułatwia to i przyspiesza pracę, choć nie da się ukryć, ze to rozwiązanie najbardziej przypadnie do gustu (i okaże się wygodne) użytkownikom tabletów z zainstalowanym Windows 8 oraz smartfonów z Windows Phone, którzy już się do kafelków przyzwyczaili. Osoby przyzwyczajone do starszych wersji systemu jak i zapewne większość użytkowników laptopów czy stacjonarnych pecetów, skorzystają raczej z klasycznego pulpitu.

Zmiana rozkładu kafli Metro UI w Windows 8Zmiana rozkładu kafli Metro UI w Windows 8 fot. Windows 8

Oczywiście kafelki w Metro można układać według własnego uznania. Zmienić da się ich położenie i rozmiar. Co jednak ciekawe, nie mogliśmy tego zrobić w przypadku każdego kafelka. Niektóre dało się zmniejszyć i ponownie powiększyć, a niektóre miały przypisany stały rozmiar. Klikając prawym klawiszem myszki na dowolny kafelek, możemy go także usunąć (odinstalować aplikację).

Klasyczny pulpit

-Z Metro możemy się oczywiście przenieść do klasycznego pulpitu. W tym celu wystarczy wybrać opcje "Desktop" albo skorzystać ze skrótu klawiszowego "Windows+D" (lub samego klawisza Windows).

Na klasycznym pulpicie ukryto dostęp do "starych funkcji". Po najechaniu kursorem na lewy dolny róg ekranu zobaczymy okienko pozwalające powrócić do Metro. To ono zastąpiło dobrze znany przycisk Start.

Tutaj także znajdziemy listę aktywnych aplikacji. Aby ją przejrzeć wystarczy najechać na "Start", a następnie przesunąć myszkę w górę. Interesujące jest to, iż wybrana aplikacje możemy nie tylko zamknąć, ale i przerzucić prawy lub górny róg ekranu, by w dogodnej dla siebie chwili "wysunąć ją" - uaktywnić ( zobacz foto ).

Lista aktywnych aplikacji w Windows 8 - opcjeLista aktywnych aplikacji w Windows 8 - opcje fot. Microsoft

Tymczasem przesunięcie kursora w prawy dolny (lub górny) róg wywoła kolejne menu.

Menu w Windows 8Menu w Windows 8 fot. Windows 8

W Ustawieniach znajdziemy Panel Sterowania wyglądający jak z poprzednich wersji Windows ( foto ). Jest tu okno personalizowania ustawień takich jak używany temat, ikony czy tapety. Kolejna opcja to Informacje o Systemie znów wyglądające jak w starszych wersjach systemu operacyjnego ( foto ).

Znalazła się tu także pomoc dla użytkownika oraz ikonki pokazujące stan sieci bezprzewodowej, ustawiona głośność głośników, jasność ekranu. To także tutaj znajdziemy "wyłącznik" pozwalający uśpić komputer lub po prostu zakończyć jego pracę. "Wypchnięcie" tych kilku ważnych opcji jest stosunkowo wygodnym rozwiązaniem.

Kolejna opcja to lista urządzeń możliwych do podłączenia. Środkowa opcja "Start" pozwala wrócić do Metro. W oknie Share znajdziemy pliki, którymi chcemy się dzielić z innymi użytkownikami - znajomymi.

Przydatna jest także wyszukiwarka systemowa "Search". Znajdziemy dzięki niej konkretną aplikację jak i będziemy mieli możliwość szybkiego dotarcia do zdjęć, muzyki, prognozy pogody, poczty e-mail, plików wideo czy treści powiązanych z konsolową usługą Xbox Live. Wyszukiwarka pozwala także odszukać konkretne pliki i ustawienia. Warto tu podkreślić, że część okien wyszukiwania (jak to od aplikacji) można przewijać na boki. Już na starcie sprawiało to, ze większą liczbę aplikacji ciężko było ogarnąć wzrokiem. Nawet na stosunkowo dużej matrycy laptopa ( zobacz foto ).

Menu wyszukiwania w Windows 8 
Menu wyszukiwania w Windows 8  fot. Windows 8

Więcej ustawień, ale ukrytych

- Dość specyficznym rozwiązaniem jest natomiast ukrycie części ustawień w prawym menu. Po najechaniu na nie i wybraniu "Settings", klikamy na "More PC Settings". Dopiero tutaj otrzymamy dostęp do części funkcji. Są to drobiazgi takie jak personalizowanie ustawień czy zarządzanie kontami użytkowników i notyfikacjami. Znajdziemy tu także zarządzanie pracą WiFi, aktualizacje systemowe czy ustawienia prywatności.

Więcej ustawień naszego peceta w Windows 8Więcej ustawień naszego peceta w Windows 8 fot. Windows 8

To właśnie w tym miejscu (w kontach użytkowników) znajdziemy jedną z nowości Windows 8, a mianowicie ustawianie hasła obrazkowego (można także wybrać klasyczne jak i PIN). Jego konfiguracja jest banalnie prosta. Wybieramy dowolną grafikę, a następnie rysujemy na niej wybrane przez siebie kształty, figury geometryczne. Po zdefiniowaniu hasła obrazkowego będziemy musieli je podawać przy logowaniu się do systemu. Proste i skuteczne rozwiązanie. Takie lubimy.

Rysowanie hasła obrazkowego w Windows 8Rysowanie hasła obrazkowego w Windows 8 fot. Windows 8

Manager zadań

-Dużej zmiany doczekał się Manager Zadań. Jego prosta wersja umożliwia zamykanie konkretnych procesów ( zobacz foto ). Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowano rozbudowanego managera. Pokazuje on ile zasobów pożerają konkretne aplikacje, pozwala sprawdzić zasoby sprzętowe (w tym obciążenie WiFi, Bluetooth i Ethernetu). Sprawdzimy tu tez jakie aplikacje uruchamiają się wraz ze startem systemu, a nawet ile zasobów zużywa konkretny użytkownik. To bardzo dobre rozwiązanie.

Manager zadań - widok zaawansowany - w Windows 8Manager zadań - widok zaawansowany - w Windows 8 fot. Windows 8

Sklep

- Microsoft udostępnił także wstępną wersję swojej usługi - sklepu. Z wyglądu jest ona dokładnie taka sama jak Metro UI. Kategorie aplikacji czy poszczególne produkcje otrzymały czytelne kafelki. Do pobrania którejkolwiek potrzebne jest nam jednak konto Microsoftu. Z poziomu sklepu możemy także zaktualizować (jednym kliknięciem) posiadane aplikacje ( zobacz foto ). Wszystko jest proste i czytelne.

Sklep z aplikacjami w Windows 8Sklep z aplikacjami w Windows 8 fot. Windows 8

Mapy

- Jeszcze jednym udostępnionym produktem są mapy. W tym przypadku otrzymujemy dostęp do przedpremierowej wersji aplikacji Bing Maps dla Windows 8. Dobrze, że to ostatnie zostało podkreślone, ponieważ póki co produkt lubi jeszcze płatać figle. Po określeniu naszego położenia i prośbie o wyznaczenie trasy z ulicy Czerniakowskiej do Okopowej, naszym oczom ukazał się taki widok . Mapy Bing zasugerowały nam, byśmy pojechali na daleka północ, do Rosji.

Mapy w Windows 8Mapy w Windows 8 fot. Windows 8

Pogoda

- Kolejna aplikacja to Bing Weather czyli cyfrowa prognoza pogody. I tu należy pochwalić design, czytelność aplikacji. Zobaczymy w niej nie tylko prognozę na najbliższe dni, ale i konkretne godziny danego dnia. Obejrzeć możemy także mapę zachmurzenia czy zdjęcie satelitarne wybranego kraju.

Prognoza pogody w Windows 8Prognoza pogody w Windows 8 fot. Windows 8

Pliki wideo, audio oraz zdjęcia

- Microsoft udostępnił także przedpremierowe wersje aplikacji do zarządzania plikami wideo i zdjęciami oraz muzyką. W pierwszej i ostatniej nie mieliśmy jeszcze nagrań. Warto jednak zwrócić uwagę na druga, w której w prosty sposób przeniesiemy się do kolekcji naszych fotek z twardego dysku, zdjęć przechowywanych w chmurze, na Facebooku i serwisie Flickr.

Katalog zdjęć w Windows 8Katalog zdjęć w Windows 8 fot. Windows 8

Kopiowanie i zapisywanie plików

- A tak wygląda nowy pasek zapisywania plików. Po zapisaniu możemy od razu przenieść się do katalogu zawierającego pobrany plik. Zmieniło się także okno towarzyszące kopiowaniu plików. Możemy z niego korzystać zarówno w trybie uproszczonym jak i zaawansowanym.

Menu kopiowania plików w Windows 8Menu kopiowania plików w Windows 8 fot. Windows 8

Start 8 sekund

- Sprawdziliśmy także czy komputer z Windows 8 rzeczywiście uruchamia się po ośmiu sekundach od wciśnięcia włącznika. Tyle obiecywał Microsoft . Niestety, nawet na świeżutkiej maszynie nie było to aż tak szybkie.

Zobacz wideo

Nie bylibyśmy jednak uczciwi, gdybyśmy nie nadmienili, ze mimo wszystko system-komputer przebudzili się w czasie niewiele dłuższym. Do okna logowania dotarliśmy w mniej więcej 15 sekund. Zalogowanie się jako użytkownik trwało kolejne dwie lub trzy sekundy.

Czy zmieni się to po zaśmieceniu systemu wieloma różnymi programami i plikami? Na to pytanie nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć, ale skoro już teraz nie jest to obiecane osiem sekund...

Obciążenie systemu

Warto podkreślić, ze nawet włączenie każdej aplikacji udostępnionej w wersji Windows 8 Consumer Preview, nie obciążyło systemu - nie zwolnił on ani trochę. Czy gorzej będzie, kiedy na komputerze zainstalujemy mnóstwo używanych przez siebie programów, a przy okazji je uruchomimy?

Tu oczywiście sporo będzie zależało od konfiguracji naszej maszyny, ale gdybyśmy mieli zaryzykować odpowiedź po tym, co już widzieliśmy, to napisalibyśmy, że system świetnie sobie radzi z alokacją zasobów, wykorzystywaniem dostępnej mu mocy.

Pierwsze wrażenia z użytkowania Windows 8 Consumer Preview są jak najbardziej pozytywne. Całość działa szybko i jest wygodna. Osoby, które przyzwyczaiły się do poprzednich wersji windowsów , być może będą musiały się przez chwilę przyzwyczajać do nowego systemu. Naszym zdaniem Microsoft wykonał jednak krok w dobrym kierunku.

Więcej zdjęć Windows 8 Consumer Preview znaleźć można w naszej galerii .

 

Windows 8 Consumer Preview testowany był na laptopie Hewlett-Packard ProBook 5330m. Jego konfiguracja sprzętowa to: procesor Intel Core i5 2520M (2.5 GHz), karta grafiki Intel HD Graphics 3000, dysk twardy 128 GB - SSD, 128GB Micron MTFDBAK128MAG-1G1, 4GB pamięci RAM.

Więcej o: