Będziesz awatarem mówiącym w wielu językach

W centrum Microsoft Research trwają prace nad stworzeniem doskonałego głosowego tłumacza działającego w czasie rzeczywistym, połączonego z realistycznym trójwymiarowym awatarem, który sprawi, że cała Sieć będzie mogła zrozumieć to, co mówisz. Zaprezentowane na Microsoft TechFest rozwiązanie może za kilka lat zrewolucjonizować komunikację w sieci.

Monolingual TTS to eksperymentalna aplikacja "Text to Speach" tłumacząca w czasie rzeczywistym opracowywana przez Microsoft zaprezentowana na tegorocznym TechFest. Wystarczy przez godzinę "uczyć" program swojego głosu, by czytany przez nią tekst brzmiał jak wypowiadany przez nas.

Do tego rozmówca na ekranie monitora zobaczy twój realistyczny trójwymiarowy awatar poruszający ustawi w sposób zsynchronizowany z jednym z 26 obsługiwanych przez oprogramowanie języków.

Na udoskonalenie rozwiązania Microsoft daje sobie kilka lat, już dzisiaj efekty wyglądają dość imponująco, ale każdy kto korzystał z tłumacza Google czy Yahoo wie, że z różnic między językami mogą wyniknąć często różne nieporozumienia, z którymi jeszcze długo komputery nie będą sobie umiały poradzić.

Następnym krokiem, jaki chcą wykonać badacze to tłumaczenie w czasie rzeczywistym głosu. Wtedy można by rozmawiać przez telefon z każdym używając go jako tłumacza. Wizja, która kiedyś na pewno się spełni.

Działanie Monolingual TTS prezentują dwa filmiki ( 1 , 2 ).

[ za Microsoft ]

Więcej o: