Automatyczny tłumacz z Microsoftu przekłada języki na żywo

Microsoft szykuje uniwersalnego tłumacza. Zapowiada się świetnie.

W trakcie imprezy TechFest 2012, firma Microsoft przedstawiła prototyp imponującego oprogramowania. Dział badawczy amerykańskiego giganta zaprezentował tłumacza, który przekłada słowa z 26 języków. Potrafi je oczywiście tłumaczyć, kiedy osoby rozmawiają ze sobą. Zachowuje przy tym unikalną barwę, akcent i intonację mówiącego. "Komputerowy głos" słyszalny jest jedynie w niewielkim stopniu.

Oprogramowanie potrafi tłumaczyć rozmowę w czasie rzeczywistym. Musi jednak wcześniej dostroić się do mówiącego. Przez mniej więcej godzinę uczy się wszystkich charakterystycznych cech języka używanego przez wybraną osobę. Po upływie kilkudziesięciu minut, może tłumaczyć praktycznie w czasie rzeczywistym.

Microsoft chce, by w niedalekiej przyszłości takie oprogramowanie instalowane było w  telefonach komórkowych. Po nauczeniu się naszego języka, umożliwiałoby ono rozmowę z dziesiątkami milionów osób na całym świecie, których normalnie byśmy nie zrozumieli. Wystarczy, że jedna powie coś do urządzenia, a następnie przekaże je drugiej, by ta mogła mówić. Obaj rozmówcy usłyszą wypowiadane zdania w zrozumiałym dla siebie języku. Technologia ta zapowiada się świetnie, prawda?

Warto dodać, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Google . Póki co daleko mu jednak do rozwiązania opisanego powyżej.

[za: Extreme Tech ]

Więcej o: