Memotechnika: Niewiarygodnie Fotogeniczny Koleś i przyjaciele

Czy poznaliście już Niezwykle Fotogenicznego Kolesia?

Nie? W takim razie musicie poznać! Jest tutaj (albo rzućcie okiem na górę strony, tam jest go o wiele więcej):

Ridiculously Photogenic GuyRidiculously Photogenic Guy Ridiculously Photogenic Guy

Taki przystojny. Taki ładny. Taki... fotogeniczny.

Chłopak, którego widzicie, jest jednym z najnowszych internetowych memów. Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez niejakiego Williama Kinga dokładnie 31 marca tego roku, podczas dorocznego biegu na Cooper River Bridge w Charleston (to w Południowej Karolinie w USA). Było ich zresztą o wiele więcej, ale to jedno przykuło uwagę pewnego znajomego rzeczonego fotografa, który nazwał chłopaka po lewej "Panem Niewiarygodnie Fotogenicznym Koleżką".  Tknięty widocznie boską inspiracją King wrzucił więc fotkę na portal reddit, gdzie szybko dochrapała się astronomicznej liczby 40 tysięcy głosów "na tak".

Przystojny chłopak szybko stał się internetowym memem. Kilka z nich prezentujemy poniżej:

Ridiculously Photogenic GuyRidiculously Photogenic Guy Ridiculously Photogenic Guy

Ridiculously Photogenic GuyRidiculously Photogenic Guy Ridiculously Photogenic Guy

Ridiculously Photogenic GuyRidiculously Photogenic Guy Ridiculously Photogenic Guy

Kiedyś w Memotechnice pisałem o "Advice Animals", zwierzętach dających rady internautom (ten artykuł można znaleźć tutaj ). Tego typu memy jak powyższy to bardzo podobna historia. W przypadku zwierząt mem zawsze stara się wydobyć na wierzch jakąś jedną cechę, którą społeczność Internetu zamierza obśmiać czy pokazać w krzywym zwierciadle - to zresztą wcale nie jest nowy pomysł, żeby przypomnieć tylko bajki La Fontaine'a. Podobnie rzecz ma się w przypadku ludzi.

Internet jest pełen tego typu postaci. To bohaterowie dowcipów uwypuklający stereotypy istniejące gdzieś w zbiorowej świadomości. Choć nie wiemy kim są, doskonale zdajemy sobie sprawę z cech, jakimi są obdarzeni. Kiedyś w żartach opowiadaliśmy sobie o góralach albo teściowych, dziś jest odrobinę bardziej skomplikowanie, bo śmiejemy się z gościa, który jest "fotogeniczny", ale w gruncie rzeczy ciągle przecież chodzi o to samo.

Mamy więc studenta pierwszego roku, który idzie na imprezę i umiera...

College FreshmanCollege Freshman College Freshman

...mamy też odrobinę bardziej zaawansowanego studenta, któremu już raczej się nie chce, ale za to pije piwo. I to ciemne.

Lazy College SeniorLazy College Senior Lazy College Senior

Mamy walczącą o prawa wszystkiego i wszystkich dziewczynę o lewicujących poglądach...

fot. Internetfot. Internet fot. Internet

...i mnóstwo innych osób, które z jakiegoś powodu stały się słynne w Internecie, z jakiegoś powodu zaczęły w nim reprezentować pewien stereotyp. Sytuacja nie jest specjalnie odległa od Advice Animals. Jest tylko jedna różnica - zwierzęta nie mają uczuć i nie przeszkadza im, że patrzy na nie - i śmieje się - cały świat. Ludzie już mogą mieć coś przeciwko.

O większości z nich, jak choćby o powyższych trzech, nie wiemy nic. Istnieje podejrzenie, że "leniwy student" jest Kanadyjczykiem (na podstawie miejsca, w którym zrobiono zdjęcie - być może to Ottawa), ale nie ma takiej pewności. Czasami jednak jest inaczej. Czasami ktoś naprawdę może nie być zadowolony z tego, że jego zdjęcie robi furorę w Internecie. Zadowolony na pewno nie był policjant Janusz Ławrynowicz, dzielnicowy z gminy Pasłęk, z którego internauci zrobili swego czasu przykład wszystkich najgorszych narodowych przywar:

fot. Internet

Jak podaje Fakt (któremu przecież nie sposób nie wierzyć), pan Janusz zakrztusił się kawą, gdy zobaczył swoje zdjęcie w sieci. Nie dziwię się, też bym się zakrztusił (każdy by tak zrobił, umówmy się). Teraz jednak już nic nie może z tym zrobić - jego podobizna nie zniknie z Internetu (jest "rozpleniona" w zbyt wielu miejscach) i - przede wszystkim - ze zbiorowej świadomości.

To oczywiście tylko dywagacje - w żaden sposób nie można zmusić sieci, by przestała tworzyć tego typu memy. Na razie najciekawszy jest los Fotogenicznego Kolesia - to w końcu najnowszy przykład. Tym razem wiemy kim jest - 25-letni Zeddie Little z Nowego Jorku. Gazeta z Charleston chciałaby przeprowadzić z nim wywiad. Ciekawe czy Zeddie wie już, że jest sławny na całym świecie.

Memotechnika: poznaj inne memy

Więcej o: