McAfee bije na alarm: wzrost malware na urządzenia przenośne o 1200%!

Walcząca ze spamem i wirusami firma McAfee podała zaskakujące dane - w pierwszym kwartale tego roku ilość szkodliwego oprogramowania tworzonego na urządzenia przenośne wzrosła o 1200%, głównie "dzięki" popularności Androida, choć nie tylko.

W swoim raporcie dotyczącym bezpieczeństwa smartfonów i tabletów firma McAfee ujawnia alarmistyczne dane: powstaje coraz więcej szkodliwego oprogramowania, w głównej mierze na Androida. W pierwszym kwartale odnotowano wzrost malware aż o 1200% (choć sama firma przyznaje, że do tak dużego wzrostu przyczyniły się też nowe techniki wykrywania zagrożeń). Tylko w zeszłym miesiącu McAfee zebrało 8000 próbek różnego rodzaju "złośliwego kodu".

Głównym siedliskiem zagrożenia są nieoficjalne strony dystrybuujące oprogramowanie - Google w największej mierze udaje się trzymanie "zawirusowanych" aplikacji poza swoim sklepem Play.

Odnotowano też wzrost ilości trojanów próbujących wykraść dane z Maców. Jedyną dobrą wiadomością jest spadek ilości spamu  - do "jedynie" trylion wiadomości miesięcznie.

Zainfekowany aparat może nie tylko dawać dostęp do naszych haseł ale bez naszej wiedzy wysyłać SMS premium, które, jak wiadomo, mogą kosztować krocie. McAfee podało też, że ostatnio odkryto pierwszy wyrządzający szkody trojan na Androida - nie uszkadza aplikacji ale niszczy zdjęcia zachowane w urządzeniu (a konkretnie wkleja do nich podobiznę Ayatollaha Khomeiniego).

Może więc warto zachować rozwagę pobierając aplikację z nieautoryzowanych źródeł.

Raport McAfee do pobrania pod tym linkiem .

[ za techcrunch.com ]

Więcej o: