Europejska premiera 55-calowego telewizora OLED LG [Aktualizacja]

55-calowy telewizor OLED LG właśnie zadebiutował w Europie. Jedno wiadomo na pewno - tanio nie będzie.

LG poskąpiło jak na razie szczegółów co do swojego OLED TV. Wiadomo, że telewizor będzie miał 4 mm grubości i tak cienką obudowę, że można ją przegapić. I to bez cienia przesady.

OLED LG kontra telefonOLED LG kontra telefon Fot. Piotr Stanisławski

OLED LG 55'OLED LG 55" Fot. J. Sosnowska

Panel będzie wyświetlał obraz 3D i ma pojawić się w sklepach jeszcze w tym roku. Niestety, to właściwie wszystko co o nim wiadomo. Nawet podczas europejskiej premiery LG nie zdradza konkretów na temat innych możliwości technicznych. Nie podaje też dokładnej daty premiery (choć obstawiać należy drugą połowę roku) i nie dzieli się informacjami o cenie. Co do tej ostatniej, to krążą plotki o około 9000 euro na starcie. To astronomiczne suma, ale ta cena wcale nie musi być przesadzona. Niestety.

LG twierdzi, że będzie pierwszą firmą, która wprowadzi pokaźnych rozmiarów OLED-y na europejski rynek. Innymi słowy - chce zdążyć przed Samsungiem, który zapowiedział własne panele OLED na dwa tygodnie przed premierą urządzaną przez LG .

Czym różnią się matryce OLED od tradycyjnych LED-ów? W pewnym uproszczeniu - do emitowania światła piksele nie potrzebują dodatkowego podświetlenia jak w LCD, wystarczają im materiały organiczne. To pozwala m.in. na wierniejsze odwzorowanie kolorów i supercienkie ekrany (np. telewizor LG ma tylko 4 mm, Samsunga - 7,6 mm, milimetrowa jest też ramka wokół ekranu).

OLED-y zarówno LG jak i Samsunga widzieliśmy już na tegorocznych targach CES . I trzeba przyznać, że już wówczas zrobiły na nas oszałamiające wrażenie.

Przykuwały uwagę nie tylko feerią żywych kolorów i doskonałym wyświetlaniem detali, ale i bardzo cienkimi ramkami. Oba urządzenia były bezsprzecznie największymi gwiazdami na stoiskach koreańskich producentów. Wrażenie robił zresztą nie tylko obraz, lecz także grubość telewizorów. Dość stwierdzić, że są one znacznie cieńsze, niż współczesne smartfony. Ot, znak czasów.

Aktualizacja

Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że OLED LG trafi do Polski w okolicach października. Ceny w złotówkach jeszcze nie znamy ale kosztować ma ok. 10 tysięcy dolarów.

Więcej o: