Google I/O 2015 - Google stworzył uniwersalny kontroler do wszystkich twoich urządzeń

Tym uniwersalnym kontrolerem jest twoja ręka.

ATAP (Advanced Technologies and Projects) to zaawansowana jednostka badawcza w Google. Zajmuje się zarówno poszukiwaniem odpowiedzi na zaawansowane zagadnienia techniczne, jak i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie "jak powinna wyglądać interakcja człowiek - maszyna".

I zdaje się, że znaleźli odpowiedź przynajmniej na to ostatnie pytanie. W ramach Projektu Soli stwierdzili, że najbardziej uniwersalnym i precyzyjnym narzędziem, jakie mamy do dyspozycji, jest ludzka dłoń. Jednak gdy musimy manipulować obiektami na maleńkim ekranie - na przykład smartwatcha - sprawia nam to czasem problem, bo powierzchnia którą mamy do dyspozycji jest naprawdę mała. Rozwiązanie? Jest rodem z filmu science-fiction.

W ATAP twierdzili, że można po prostu... wyeliminować ekran, na którym dotykiem lub gestami wprowadzamy informacje. Zamiast tego, gesty wykonywane są w powietrzu. Niezbędny jest do tego miniaturowy radar, wbudowany w urządzenie, którym chcemy manipulować.

Projekt SoliProjekt Soli Fot. Joanna Sosnowska/ LG G4 Fot. Joanna Sosnowska/ LG G4

Radar ten wykrywa gesty wykonywane przed urządzeniem, takie jak:

- przewijanie

- naciskanie

- obracanie

i pewnie jeszcze kilka innych.

 

Sterowanie urządzeniem gestami w taki sposób wydaje się dużo bardziej intuicyjne i naturalne, niż na przykład sterowanie głosem. Jak przyszłościowe jest to rozwiązanie? Cóż, ma większy sens niż manipulowanie rysikiem przy małej tarczy zegarka.

Projekt SoliProjekt Soli Fot. Joanna Sosnowska/ LG G4 Fot. Joanna Sosnowska/ LG G4

Projekt powstał i rozwinął się w ciągu zaledwie 10 miesięcy. Dość wspomnieć, że w tym czasie sam radar z 10-centymetrowej płytki (zdjęcie powyżej) przybrał rozmiary mniej więcej karty microSD.

Więcej o: