Mark Zuckerberg wielokrotnie wyjaśniał, że jego marzeniem jest, by internet (i Facebook) dotarły w każde możliwe miejsce Ziemi. Według założyciela największego portalu społecznościowego świata dostęp do internetu może być katalizatorem dla lokalnych społeczności, który pozwoli szybciej zdobywać wiedzę i umiejętności, dzięki którym możliwe stanie się zwalczanie biedy i chorób.
Kwestią dostarczenia internetu do krajów o słabej infrastrukturze technicznej zajmuje się powołana przez Zuckerberga inicjatywa o nazwie Internet.org - skupia producentów sprzętu, operatorów satelitów, finansistów. Celem projektu jest dostarczenie internetu w te miejsca Ziemi, gdzie bez pomocy z zewnątrz jest to niemożliwe.
Zuckerberg ogłosił właśnie, że z pomocą Eutelsatu zamierza dostarczyć internet mieszkańcom kilkunastu krajów Czarnej Afryki. Darmowe łącze miałoby pozwolić na korzystanie z Facebooka, a także zapoznawanie się z wiadomościami. W misji projektu Internet.org znajduje się też kwestia zdrowia i edukacji - te cele również będą realizowane przez internet dostarczany za pomocą łącz satelitarnych.
"Miło mi poinformować o pierwszym projekcie związanym z dostarczaniem internetu z kosmosu. W ramach projektu Internet.org, którego celem jest połączenie ze sobą całego świata, wraz z Eutelsatem zamierzamy umieścić na orbicie satelitę, który połączy miliony ludzi. W ciągu ostatnich lat Facebook testował możliwości wykorzystania statków powietrznych i satelitów do zapewnienia dostępu do internetu. By połączyć ludzi żyjących w odległych regionach, gdzie tradycyjna infrastruktura jest często niewystarczająca, musimy wykorzystywać nową technologię. W ramach współpracy z Eutelsatem nowy satelita o nazwie AMOS-6 dostarczy internet do większości regionów Afryki Subsaharyjskiej. AMOS-6 jest w tej chwili budowany - znajdzie się na orbicie geostacjonarnej w roku 2016. Zapewni dostęp do internetu większości zachodniej, wschodniej i południowej Afryki. Zamierzamy wraz z lokalnymi partnerami pomóc społecznościom w uzyskaniu dostępu do internetu z satelity. To tylko jedna z pierwszych innowacji, nad którymi pracujemy, by osiągnąć statutowe cele Internet.org. Możliwość łączenia się ze światem zmienia życie i zmienia społeczności. Zamierzamy kontynuować prace nad połączeniem całego świata - nawet jeśli będzie to wymagać sięgania poza naszą planetę".
- pisze w specjalnym oświadczeniu Mark Zuckerberg.
Pierwsza faza projektu Internet.org może być początkiem prawdziwej rewolucji. Dostęp do internetu może dać afrykańskim społeczeństwom wiele dobrego. Dla Facebooka sukces projektu może oznaczać setki milionów nowych użytkowników. Wydaje się, że zarówno Zuckerberg jak i mieszkańcy afrykańskich krajów na tym skorzystają.