Roboty i sztuczna inteligencja zabiorą 5,1 miliona miejsc pracy. Zmiany najgroźniejsze dla...

Według badań zaprezentowanych na Światowym Forum Ekonomicznym rozwój najnowocześniejszych technologii doprowadzi do utraty 5,1 miliona miejsc pracy. Zmiany będą miały charakter globalny.

Piętnaście wiodących gospodarek świata będzie musiało się uporać do roku 2020 z utratą 5,1 miliona miejsc pracy. Wyniki badań zaprezentowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego dowodzą, że będzie to wynikiem rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki.

Przeczytaj też: W tym magazynie pracują wyłącznie roboty

Przewiduje się, że nowe technologie odbiorą pracę 7,1 miliona ludzi, a dadzą dwóm milionom. Bilans rysuje się więc zdecydowanie niekorzystnie. Zmiany mają mieć charakter globalny, bo dotkną 65 procent całkowitej siły roboczej.

Automatyzacja procesów

Roboty i sztuczna inteligencja zastąpią ludzi w różnych branżach - zarówno związanych z wytwarzaniem dóbr jak i opieką zdrowotną. Najwięcej, bo 2/3 strat, przypaść ma jednak na sektor biurowy i administracyjny. Roboty przejmą więcej rutynowych zadań wykonywanych dotąd przez ludzi. Autorzy raportu twierdzą też, że najbardziej poszkodowane przez nowy trend będą kobiety, bo to one w tej chwili najczęściej wykonują zadania, które mają zostać w najbliższej przyszłości zautomatyzowane.

Zmiany jakie zachodzą w świecie mają premiować przede wszystkim analityków danych i wyspecjalizowanych przedstawicieli handlowych.

Wyniki badań nie napawają optymizmem, miejmy nadzieję, że prognozy nie sprawdzą się w pełni. Obawiam się, że rozpoczętej rewolucji nic nie powstrzyma.

Za: Reuters

Więcej o: