Boisz się ataku hakerów? Polski superkomputer z LAAC będzie cię chronić

Robert Kędzierski
Polscy wojskowi zyskali właśnie nową broń w walce z cyberzagrożeniami. Uruchomiono Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych. Pomoże z zwalczaniu przestępców atakujących za pomocą internetu.

Wojskowy Instytut Łączności może w końcu korzystać ze specjalnego ośrodka stworzonego do ułatwienia walki z cyberprzestępczością. Laboratorium Analiz ma bowiem umożliwić bieżące monitorowanie różnego rodzaju ataków.

Przeczytaj też: Jeśli zobaczysz to na ekranie swojego komputera lepiej od razu szykuj grubą gotówkę...

Superkomputer na straży

Sercem LAAC jest wydajny superkomputer. Jego zadanie to nasłuch sieci i analiza internetu. Wyniki analiz będzie można zastosować zarówno do celó militarnych jak i cywilnych.

Jak wiadomo elementem wojny hybrydowej, która jak najbardziej zagraża również Polsce, jest atak na infrastrukturę informatyczną. Atak taki może przebiegać na różne sposoby - najbardziej spektakularnym, jaki znamy był atak robaka Stuxnet. Uderzył na irański ośrodek wzbogacania uranu i fizycznie uszkodził znajdujące się tam wirówki.

Przestępcy mogą zaatakować również naszą infrastrukturę informatyczną: elektrownie, banki, sieci telekomunikacyjne. Celem ich działania będzie paraliż, uniemożliwienie korzystania nam z łączności, internetu, bankowości.

Złośliwe oprogramowanie pod nadzorem

LAAC stworzono też w innym celu: ma analizować i ostrzegać przed zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. Superkomputery w laboratorium powinny wykryć intensywne działania złośliwych robaków, botnetów. To może pomóc ograniczyć działalność cyberprzestępców. Jak wyjaśnia portal Inn Poland LAAC będzie współpracować  z Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (CBC) Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz Komenda Główna Policji (KGP) - innymi jednostkami, które zajmują się szeroko pojętymi cyberzagrożeniami.

Należy cieszyć się z faktu, że polscy specjaliści otrzymują wydajne i nowoczesne narzędzie. 

Mirosław Maj, Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, ostrzega: "Prawie połowa komputerów podłączonych do internetu jest zawirusowana"

Za ZaufanaTrzeciaStrona, InnPoland

Komentarze (18)
Boisz się ataku hakerów? Polski superkomputer z LAAC będzie cię chronić
Zaloguj się
 • a.pazio

  Oceniono 19 razy 19

  Pan Zbyszek też znajdzie dla siebie coś ciekawego w wynikach analiz.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 17 razy 15

  niestety, tego co najbardziej zagraża Polsce, ten komputer nie wytnie... musiałby być wyposażony w funkcję anty-piSS-ware...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 12

  Polski superkomputer?????
  --
  szkoda że się nie dowiedziałem co w tym komputerze jest polskiego

 • numbers31

  Oceniono 7 razy 7

  Z opisu wygląda bardziej jak komputer do masowej inwigilacji typu deep packet inspection.

 • apf

  Oceniono 7 razy 7

  W Polsce w kwestii cyberzagrożeń jest CERT NASKu, potem długo, długo nic Czy wojsko będzie miało kontrolę nad węzłami sieci, czy też będą bawić się w swojej piaskownicy?

 • lanou

  Oceniono 6 razy 4

  W jaki sposób ta maszyna ma zabezpieczyć polską sieć, skoro internet jest siecią rozproszoną? Skoro jest taki zajebisty to na pewno nie padnie ofiarą ataku hakerów, którym będzie ciężko się tam włamać, znacznie prędzej zaatakują łączące się z nim PWR i cały ten LAAC na nic się nie zda, bo będzie odpięty od WAN. Żeby to miało sens, wpierw każdy PWR w polskiej sieci musiałby zostać odłączony od transgranicznych połączeń i z powrotem połączony z LAAC pomiędzy, a wtedy cała Polska nie bangla w sieci internet tylko w sieci intranet, czyli rozwiązanie znane m.in. z Korei Północnej. W sieci rozproszonej nie sprawdzają się centralne zabezpieczenia.

 • icosiedziwisz

  Oceniono 5 razy 3

  A co będzie jak się pojawi jakiś superhaker?

 • mich.sienkiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Drogi redaktorze, slyszales o czyms innym niz Stuxnet? Czy to jedyny artykul na wiki, ktory przeczytales? Ostatnio jest to wypelniacz kazdego Twojego artykulu.
  Ile jeszcze artykulow naklepiecie piszac "rozne rodzaje atakow", "analiza internetu"... ten artykul moglby napisac KAZDY po przeczytaniu tytulu!
  Co drugi wasz artykul to jest zlepek frazesow i wycinkow z poprzednich. Zenada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX