Asus i Zotac prezentują swoje karty GTX 470 i GTX 480

Premiera układu Fermi miała miejsce w ubiegły piątek (26 marca 2010) z zastrzeżeniem, że pierwsze informacje prasowe o tej technologii mogą się pojawić dopiero w sobotę. Dlatego ten przedświąteczny weekend obfituje w szumne zapowiedzi producentów kart graficznych.

Zarówno Asus jak i Zotac nie były w stanie poczekać do poniedziałku i już zaprezentowały mediom swoje nowe karty z wykorzystaniem układu Fermi od Nvidii.

Obie firmy przedstawiły karty o nazwach kodowych GTX470 oraz GTX 480. Aby lepiej je od siebie odróżnić Asus dodaje do swoich produktów przedrostek EN. Tak więc GTX 480 to u Asusa ENGTX 480. Skąd ta zgryźliwość? Obie pary kart mają tzw. parametry referencyjne , czyli takie, na jakie pozwala producent głównego układu. Różnią się od siebie wyłącznie nazwą oraz dołaczonym oprogramowaniem. Nawet architektura chłodzenia jest identyczna. Z drugiej strony to dość powszechne w przypadku pierwszych model opartych o nową technologię. Wyścig zbrojeń zacznie się dopiero przy następnych numerach kodowych produktów.

embed

Póki co jednak GTX 480 mają układ z zegarem 700MHz, 1,5GB 384-bitowej pamięci GDDR5 i 480 jednostek cieniujących. GTX470 natomiast taktują zegar na 607MHz, a pojemność 320-bitowej pamięci GDDR5 to 1280MB. Ilość jednostek cieniujących oscyluje wokół 448. Oba modele posiadają wyjścia DVI, HDMI, wspierają DirectX 11, oraz Nvidia 3D Vision Surround. Obie też posiadają możliwość podkręcenia zegarów.

Czekamy na opinie o nowych kartach. Opinie, które nie opierają się o wyniki 3DMarków, tylko rzeczywiste zastosowanie.

[via Hot Hardware ]

Łukasz Cichy

Więcej o: