Facebook z komórki w 45 krajach za darmo. Ale...

Facebook ogłosił uruchomienie mobilnej strony internetowej 0.facebook.com. Różnić będzie się ona od pozostałych mobilnych odmian serwisu tym, że przebywanie na niej nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Haczyki są dwa. Po pierwsze - z 0.facebook.com nie można będzie bezpłatnie oglądać zdjęć . Każda próba zaowocuje ostrzeżeniem, że opuszcza się strefę darmową. Podobny alert pokaże się, jeśli użytkownik zechce opuścić Facebooka i przejrzeć inne strony www.

Na facebookowym blogu czytamy, że udostępnienie darmowej strony było możliwe dzięki porozumieniu z 50 operatorami sieci komórkowych z 45 krajów . Tutaj dochodzimy do drugiej złej wiadomości - na liście nie ma Polski .

Lista krajów i operatorów udostępniających za darmo stronę 0.facebook.comLista krajów i operatorów udostępniających za darmo stronę 0.facebook.com Fot. Facebook

Wkrótce do operatorów zapewniających darmowy dostęp do 0.facebook.com dołączyć mają dostawcy z Australii, Francji, Salwadoru, Indonezji, Malezji, Nowej Zelandii, Filipin, Kataru, Surinamu, Trynidadu i Tobago, Wielkiej Brytanii, Kamerunu i Gwinei.

Oznacza to, że na liście "zapasowej" nasz kraj także się nie znalazł.

Darmowy dostęp do Facebooka możliwy jest jedynie w sieciach operatorów z którymi serwis zawarł umowę. Pozostałe osoby mobilnie mogą łączyć się z płatnymi stronami według stawek poszczególnych operatorów.

Ze strony Facebooka to niezwykle sprytne i dalekosiężne posunięcie. Osoby, które wstrzymywały się przed odwiedzaniem serwisu w obawie przed opłatami nie muszą już liczyć w pamięci pakietów przesyłanych danych. Chyba, że są z Polski.

Więcej o: