Internet jest w istocie pełny serwisów za pośrednictwem których można stworzyć własne radio. Oto nasze propozycje 10 stron, gdzie można słuchać muzyki w Sieci. Serwisy oceniam przy pomocy szkolnej skali 1-6 .
Jeden z popularniejszych w Polsce serwisów z muzyką, aktywnie promowany przez GG Network, dołączany do komunikatora Gadu-Gadu.
Open.fm Fot. Open.fm
Plusy - spora baza utworów, możliwość wyszukiwania tekstów.
Minusy - nie można stworzyć własnego radia z prawdziwego zdarzenia. Można słuchać jedynie wybranych kanałów muzycznych i liczyć na to, że propozycje trafią w nasze gusta.
Tutaj wybierać można spośród kanałów radiowych, albo tworzyć namiastkę własnego radia wyszukując ulubionych wykonawców.
Tuba.fm Fot. Tuba.fm
Plusy - łatwa personalizacja, serwis podaje sugestie podobnych artystów, informuje o tym jaki utwór będzie następny.
Minusy - baza utworów zaskakuje wyborem, po wpisaniu danego artysty zaczyna grać dowolnie wybrany utwór. Własne radio polega na tym, że ja decyduję o tym, jakiego utworu chcę słuchać.
Last.fm wymaga rejestracji i jest płatne . Abonament miesięczny wynosi 3 euro; na początku można jednak posłuchać 30 utworów za darmo.
Last.fm Fot. Last.fm
Plusy - duża baza artystów, podobni wykonawcy dodawani są do listy odtwarzania bardzo intuicyjnie. Utwory można kupować lub polecać znajomym
Minusy - ograniczony darmowy okres próbny, początkowo dość nieintuicyjna obsługa.
Deezer to serwis który mniej więcej pozwala stworzyć własne listy odtwarzania.
Deezer Fot. Deezer
Plusy - wybór już stworzonych list odtwarzania, możliwość odtwarzania własnoręcznie wybranych artystów. Playlisty nie są ograniczone do jednego wykonawcy.
Minusy - wąski wybór utworów
Grooveshark zdecydowanie najbardziej przypadł mi do gustu. Ma najwięcej opcji, jest bardzo prosty w obsłudze, nie trzeba brnąć przez ustawienia by cieszyć się własną listą przebojów.
Grooveshark Fot. Grooveshark
Plusy - jak w większości - można stworzyć całkowicie spersonalizowaną listę odtwarzania. Można dołączyć do niej dowolną ilość wykonawców, jak również uploadować własne utwory. Nawigacja jest przejrzysta i intuicyjna.
Minusy - nazwę wyszukiwanego wykonawcy trzeba wpisywać bezbłędnie. Nie można sobie pozwolić na opuszczenie żadnego "the".
Odtwarzacz muzyki, z którego całkowicie legalnie nie można korzystać w Polsce. Można natomiast próbować oszukać system (oraz proxy).
Spotify Fot. Spotify
Aby skorzystać ze Spotify przebywając w Polsce trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w zaproszenie, którego może udzielić znajomy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Skorzystać z proxy wysp, założyć konto podając angielski kod pocztowy i pobrać odtwarzacz. W Internecie znajduje się wiele poradników, jak słuchać utworów ze Spotify nie mieszkając na Wyspach. Szkoda, że z usługi tej nie można korzystać w Polsce, bo wydaje się być jedną z najlepszych alternatyw dla "tradycyjnego" radia.
Nie zapominajmy o tym, że własne playlisty można tworzyć także w najpopularniejszym serwisie wideo w Sieci. Jeśli doda się do tego jeszcze kilka wtyczek do przeglądarki, możemy na przykład w kółko odtwarzać ten sam utwór.
YouTube Fot. YouTube
Plusy - znajomy interfejs, ogromna baza wykonawców i utworów.
Minusy - stworzenie własnej listy odtwarzania wymaga wiele zachodu i czasu.
Zapomniane MySpace. Wciąż pozostające miejscem w którym można słuchać utworów wybranych wykonawców.
MySpace Fot. MySpace
Plusy - najnowsze utwory danego artysty w jednym miejscu
Minusy - nie można stworzyć playlisty wedle własnego uznania
Serwis wymagający rejestracji do prawidłowego działania. Prawidłowe działanie jednak jest stosunkowo trudne do osiągnięcia
Jango Fot. Jango
Plusy - teoretyczna możliwość stworzenia własnej listy odtwarzania.
Minusy - w praktyce można stworzyć i nazwać playlistę, ale dodanie do niej wybranych utworów to katorga.
Shoutcast to wyszukiwarka internetowych rozgłośni radiowych. Kieruje bezpośrednio do wybranej stacji lub pozwala wyszukiwać za pośrednictwem gatunku muzycznego.
Shoutcast Fot. Shoutcast
Plusy - wielki wybór stacji z całego świata
Minusy - brak możliwości personalizacji.
To tylko kilka przykładów serwisów w których można słuchać muzyki w Sieci.
Joanna Sosnowska