Zacznijmy od końca. Wśród laptopów i netbooków największą popularnością cieszyły się produkty Asusa . Głównie te mniejsze, 10 - 12 calowe komputerki. Na samym przedzie znajdują się ASUS 1005PE oraz 1001HA , czyli rasowe netbooki, pozbawione większości zalet laptopa. Za to niezwykle mobilne i kosztujące mniej niż 1500 złotych .
Asus 1005PE fot. Asus
Dopiero na trzecim miejscu pojawia się 12 calowy Asus 1201N i 1201HA . Oba do 2000 złotych. A na czwartym pierwszy prawdziwy laptop na liście - Acer Aspire 5820TG z procesorem i5, 4 GB RAMu i kartą ATI Mobility Radeon HD 5650. Dalej szeroko reklamowany i tańszy średnio o 400-500 złotych, 15,6 calowy Samsung NP-R580 , wyposażony w Intel i3, 3 GB pamięci RAM i układem Nvidia GeForce GT 310M.
Na ósmym miejscu znalazł się Sony Vaio V EB1M1E oraz EB1S1E . Oba o przekątnej 15,6 cali, każdy z kartą ATI Mobility Radeon HD 5650 i 4 GB pamięci. Oba oscylują wokół 3000 złotych, a różnią się, jakżeby inaczej - procesorem. Intel i3 kontra droższy Core i5.
W pierwszej dziesiątce znalazła się także Toshiba ze swoim modelem A50 0 , uzbrojonym w Core i3, oraz czytnik optyczny Blu-ray (BD-ROM) . Dopiero w drugiej dziesiątce znalazły się trzy modele komputerów Lenovo - oparty o procesor Dual Core T4300, 15 calowy IdeaPad G550L , netbook IdeaPad S12 , oraz 13 calowy IdeaPad U350 .
MSI, oraz Dell posiadają równo po jednym modelu w pierwszej trzydziestce. Wyposażony w Core i7 i kartę GTS 250M - MSI GT640-052PL z przeznaczeniem dla graczy , oraz konkurencyjny do serii N Asusa - 17 calowy Dell Vostro 3700 z Core i5 430M.
W całym zestawieniu tylko wspomniany MSI, Dell oraz komputery Vaio przekraczają granicę 3000 złotych. Co więcej, wyraźnie zauważalna staje się dominacja najnowszych procesorów mobilnych Intel iCore . Znacząca mniejszość laptopów wyszukiwanych w ramach serwisu Skąpiec oparta jest o inne niż wspomniane jednostki centralne.
Wyzwaniem stały się głośniki komputerowe. Przez chwilę zapomniane ze względu na wzrastający odsetek sprzedaży laptopów z wbudowanymi systemami nagłośnienia. Powoli wracają do łask . Wszystko za sprawą raczej niskiej jakości seryjnie montowanych, we wspomnianych laptopach, głośników.
Trzy najczęściej wyszukiwane przez Was zestawy to Logitech Z-5500 , Logitech S-220 , oraz Creative GigaWorks T3 . Stawka dość interesująca, bo zupełnie zróżnicowana. Najpopularniejsze z nich, prawie dwa razy częściej wyszukiwane niż produkt uszeregowany jako drugi i jednocześnie najdroższy w całym zestawieniu to wyceniany średnio na około 1500 złotych ponad 500 watowy zestaw 5.1 Logitech Z-5500. O połowę mniejszym zainteresowaniem cieszył się kompaktowy zestaw dwóch niewielkich satelitów z płaskim głośnikiem niskotonowym i poręcznym pilotem umieszczonym na oddzielnym kablu. Całość liczy sobie około 19 watów i wyceniana jest na nie więcej niż 100 złotych.
Na trzecim miejscu znalazła się mniejsza alternatywa do pierwszego na liście Logitecha - Creative GigaWorks T3. Zestaw, jak wspomniany poprzednik, również w systemie 2.1, tylko że nieco mocniejszy i bardziej wystylizowany. Dwie 15 watowe satelity na charakterystycznej "nóżce" każda, plus całkiem sprawny 50 watowy głośnik niskotonowy. Komplet wyceniany na około 750 złotych. Mamy więc bogate 5.1, bardzo tanie 2.1 i ich sprawniejszą, ale i droższą alternatywę.
Nie da się nie zauważyć, że w pierwszej dziesiątce wyszukiwanych modeli znajduje się aż 6 sygnowanych logiem Logitech . To bardzo dużo, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aż 60% przypada na jednego producenta. Oznacza, że na wszystkich innych pozostają zaledwie cztery pozycje. W pierwszej dziesiątce znalazły się więc także dwa produkty Creative ( GigaWorks T3 i T40 II ) , jeden Genius ( SP-HF 1800A ) i nie do końca komputerowy, zamknięty w drewnianych skrzynkach 100 watowy zestaw 2.0 Microlab SOLO6C .
Druga dziesiątka jest już bardziej urozmaicona. Równo na dwudziestej pozycji pojawia się nawet 10 watowy zestaw 2.1 Modecom za 60-70 złotych. Można spokojnie stwierdzić, że stawkę podzielili między siebie dwaj najbardziej znani producenci w tej kategorii - Logitech i Creative . Przy czym ten pierwszy pojawia się na liście dwudziestu najpopularniejszych zestawów głośnikowych aż dziesięciokrotnie, czyli średnio na co drugiej pozycji.
Aż 76% znajdujących się w pierwszej trzydziestce najczęściej wyszukiwanych przez Was zestawów zamyka się w kwocie do 400 złotych . Nieco ponad połowa całego zestawienia dostępna jest w Internecie za cenę nie przekraczającą 300 złotych. Prawie połowa z wyszukiwanych modeli to systemy 2.1 , na kolejnym miejscu znalazły się olbrzymie zestawy sześcio-głośnikowe, a dopiero po nich - wydawałoby się , że najtańsze i najbardziej przystępne - 2.0, składające się z dwóch kolumn.
Już na pierwszy rzut oka widać, że najczęściej wyszukujecie modeli telefonów, które pojawiają się na ekranie telewizora, na billboardach i w ulotkach reklamowych sklepów .
Prym wiodła w czerwcu dotykowa Nokia 5230 . Na następnym miejscu uplasował się Samsung Wave z systemem Bada i 1 GHz procesorem ARM, a na kolejnych trzech, niemal równie często wyszukiwane: elegancka Nokia 6303 Classic , biznesowy kombajn oparty na Symbianie 9.3 S60 - Nokia E52 , oraz dotykowy Samsung GT-S5230 Avila .
Wśród pierwszych pięciu pojawiły się aż trzy produkty, bazujące na dotykowym interfejsie. W całej puli sytuacja wygląda bardzo podobnie. Oba podstawowe interfejsy dzielą wyniki wyszukiwania prawie na pół, z delikatnym naciskiem na panele dotykowe . Stąd wniosek, że choć nowe sposoby komunikacji z telefonem szturmem wdarły się na rynek, nie dokonała się jeszcze rewolucja w tym względzie. Tak zwane "klasyczne" podejścia nadal znajdują się w wachlarzu Waszych zainteresowań.
W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze takie modele jak AMOLEDowy Samsung i8000 OMNIA II z systemem Windows Phone, Nokia E72 z pełna klawiatura QWERTY, oraz dwie Nokie X z końca ubiegłego roku - X3 oraz X6 .
W zasadzie całe zestawienie zdominowały Nokie , zajmując niemal dwie trzecie pozycji. Wśród trzydziestu najpopularniejszych pojawiło się jeszcze 6 Samsungów, na dalszych pozycjach 3 Sony Ericssony i dwie komórki od LG (w tym LG KP500 Cookie i LG GD510 Pop; zabrakło Swifta). Tylko dwa telefony przekroczyły cenę 2000 złotych, a połowa wyników oscylowała poniżej 1000 złotych. Średni telefon kosztował między 600 a 670 złotych .
Niespodzianka - lubicie sprzęty dobre i tanie...
[via Skąpiec]
Łukasz Cichy