Co w Sieci piszczy III - 10 interesujących polskich start-upów

Kontynuujemy nasz cykl ciekawych polskich inicjatyw internetowych. W dzisiejszym odcinku pomysły między innymi na gotowanie, ekologię i ślub.

Serwisy oceniam w skali 1 - 10 , a ocena, jak zwykle, jest całkowicie subiektywna. Obrane kryteria są wypadkową kilku czynników - zasięgu serwisu (ile osób może potencjalnie z niego skorzystać), przydatności , funkcjonalności , szans na rynku (czy znajdzie dla siebie niszę, jaka będzie jego przyszłość) i ogólnego wrażenia (interfejs, nawigacja, czytelność, itd).

1. Ślubowisko - przygotowywanie ślubu i wesela

Ślubowisko - planowanie ślubu i weselaŚlubowisko - planowanie ślubu i wesela Fot. Ślubowisko

Ślubowisko to taki agregator usługodawców zajmujących się obsługą ślubów i wesel. Znaleźć na nim można zarówno propozycje obrączek, mody ślubnej, jak i sposobów w jakie można uatrakcyjnić przyjęcie (czyli np. pokazy sztucznych ogni) czy transport pary młodej. W serwisie znalazło się także miejsce dla lokali polecających się jako miejsce do urządzenia wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego, jak również szkoły tańca. Ślubowisko wygląda interesująco, chociaż zdaje się, że (przynajmniej na razie) jest raczej zbiorem firm zajmujących się szeroko pojętą tematyką ślubów, niż serwisem typowo konsumenckim. Opcje, jakie są dostępne po zalogowaniu to między innymi Kalkulator, Album zdjęć czy Lista gości . Niemniej jednak może okazać się pomocny, jeśli ktoś akurat ma zamiar zaplanować ślub. Moja ocena: 4 za nastawienie głównie na usługodawców.

[Aktualizacja]

Skontaktował się ze mną przedstawiciel Ślubowiska zaznaczając, że serwis służyć ma w istocie organizowaniu wesel. Oto fragment jego maila:

Tak naprawdę ślubowisko.pl to Wirtualny Organizator Wesel, jego centrum jest właśnie ten moduł, gdzie w 16 krokach każdy użytkownik może zorganizować swoje wesele (kroki zostały ułożone przez ekspertów jednej z wiodących firm zajmujących się planowaniem wesel) - narzędzie dostępne jest po zalogowaniu

2. To Tu Tam - wydarzenia w pobliżu

To Tu Tam - wydarzenia pod kątem naszych upodobańTo Tu Tam - wydarzenia pod kątem naszych upodobań Fot. To Tu Tam

Serwis To Tu Tam chce być "spersonalizowanym organizatorem ". Innymi słowy - my wypełniamy pola "Zainteresowania", a serwis podpowiada nam na tej podstawie jakie wydarzenia będą miały miejsce w naszej okolicy. Można wybierać zakres godzin, datę oraz obszar, w obrębie którego poszukujemy wydarzenia. To Tu Tam w miarę korzystania z niego "uczy się" naszych preferencji . Czasami idzie mu to jak po grudzie i sugeruje coś całkowicie nieprzystającego do naszych gustów, lub mającego miejsce na drugim końcu kraju, ale w miarę korzystania z serwisu jego działanie znacznie się poprawia. Na "pulpicie" użytkownika pojawiają się sugerowane wydarzenia; te, które nas nie interesują można usunąć, można zaznaczyć, że jakieś wydarzenie "lubimy" (skąd my to znamy?) oraz że na jakieś "idziemy". To Tu Tam oceniam na 5 z możliwością poprawy.

3. eWnioski - zarządzanie formularzami

 eWnioski - formularze w Sieci eWnioski - formularze w Sieci Fot. eWnioski

eWnioski to serwis w którym można wypełniać formularze online. Strona jest jeszcze bardzo młoda, stąd znajdują się w nim zaledwie 4 wnioski (między innymi o urlop ojcowski albo o wydanie dowodu osobistego), ale jeśli w przyszłości baza zostanie uzupełniona o inne formularze, może być bardzo przydatny. Warto wspomnieć, że twórcy postanowili umożliwić użytkownikom zgłaszać wnioski, które powinny znaleźć się na stronie. Wypełnianie formularzy jest bardzo proste, a ostateczną wersję dokumentu do wydruku otrzymuje się w formacie .pdf. Serwis jest płatny - jeden formularz kosztuje 2,44 zł, płacąc SMS-em . eWnioski to ciekawa inicjatywa, biorąc pod uwagę że nie zawsze mamy czas spędzać czas na podróżach do urzędów w poszukiwaniu odpowiednich wniosków. Szkoda tylko, że na razie umożliwia on wypełnienie zaledwie czterech formularzy. Mój ostateczny werdykt to 5-.

4. EcoGadget - sklep z urządzeniami ekologicznymi

EcoGadget - sklep z ekologicznymi urządzeniamiEcoGadget - sklep z ekologicznymi urządzeniami Fot. EcoGadget

W sklepie EcoGadget znajdziemy jak na razie głównie ładowarki (aż trzy kategorie). Pozostałe urządzenia mogą znaleźć aprobatę w oczach osób ceniących ekologię, lub wywołać uśmiech. Moje dwa ulubione "ecogadgety" to odtwarzacz MP3 na korbkę oraz płaszcz przeciwdeszczowy ze skrobi ziemniaczanej , który można później zasadzić w ziemi. Bardzo ciekawy pomysł, choć wydaje mi się, że zyskałby większą popularność, gdyby w sklepie sprzedawano więcej przedmiotów codziennego użytku, niż rasowych gadżetów. Szkoda też, że w ofercie znajduje się na razie dość niewiele urządzeń. Ocena serwisu - 8 , za ciekawe urządzenia i zwiększanie świadomości ekologicznej.

5. Winszuj.com - baza życzeń

Winszuj.com - życzenia okazjonalneWinszuj.com - życzenia okazjonalne Fot. Winszuj.com

Winszuj.com jest nowym serwisem dla zapominalskich. Po zalogowaniu będzie przypominał o zbliżających się urodzinach bliskich, jest też zbiorem życzeń na różne okazje. Serwis oferuje także możliwość wysłania "spersonalizowanej" i animowanej kartki z naszym zdjęciem . Niestety, w ofercie są jak na razie tylko 3 szablony - z okazji urodzin (opcja męska i żeńska) oraz wielkanocna. Wielkiej przyszłości Winszuj.com nie wróżę - w Sieci jest już mnóstwo serwisów z życzeniami, są też takie, za pośrednictwem których można wysłać animowaną e-kartkę (która będzie dodatkowo bardziej zabawna). Gdyby serwis pojawił się jakieś 4 lata temu, mógłby odnieść sukces, teraz jednak ocenić go muszę na smutne 1.

6. Centrum Podróży Online - rezerwacje hoteli, przelotów

Centrum Podróży Online - kompleksowy serwis do rezerwacji wakacjiCentrum Podróży Online - kompleksowy serwis do rezerwacji wakacji Fot. CP-Online

Centrum Podróży Online , czyli CPO, idealnie wpisuje się w wakacyjno-letni okres. Jest to jeden z lepszych serwisów do wyszukiwania usług związanych z podróżą . Za jego pośrednictwem można wyszukać odpowiedni lot i od razu zarezerwować bilety. Imponujące jest rozwiązanie dotyczące hoteli - można znaleźć nocleg w danym mieście, zobaczyć hotel na mapie, zapoznać się ze szczegółami (parking, posiłki, dzieci), oraz zobaczyć jakie obiekty turystyczne znajdują się w pobliżu. Pierwszy serwis, któremu przyznaję ocenę 10 .

7. Otwarty świat - czatruletka bez kamery

Otwarty świat - serwis który wyśle wiadomości do nieznajomychOtwarty świat - serwis który wyśle wiadomości do nieznajomych Fot. Otwarty świat

Otwarty świat promuje się jako serwis, który umożliwi wysłanie "listu w butelce" , który zostanie następnie przesłany całkowicie nieznajomej osobie . Wiadomości można wysłać do kilku osób jednocześnie, z zaznaczeniem czy mają mieszkać w pobliżu, czy może na terenie całego kraju. Pomysł ciekawy, trochę połączenie Chatroulette (gdzie nawiązujemy połączenie wideo z losowo wybranym użytkownikiem) z tradycyjnym i bezpiecznym czatem. A przyszłość? Nie zdziwię się, jeśli znaczna część wiadomości wysyłanych za pośrednictwem Otwartego świata dotyczyć będzie seksu lub luźno będzie z nim związana. Na tego typu serwisy też już trochę za późno; spodziewać się można jednak, że zacznie z niego korzystać kilka osób szukających przygody i większa ilość osób szukająca przygody seksualnej. Ocena - 6 (za pomysł losowego przydzielania odbiorcy).

8. Zaradni.pl - Pytania i Odpowiedzi

Zaradni.pl - pytania i odpowiedziZaradni.pl - pytania i odpowiedzi Fot. Zaradni.pl

Zaradni.pl to kolejny serwis typu Q&A (Pytania i Odpowiedzi). Serwis (współ)tworzony jest przez użytkowników, którzy dodatkowo mogą uczestniczyć w zyskach, jeśli ich porady będą się cieszyć popularnością. Porady podzielone są na wiele kategorii , takich jak Komputery i Internet, Elektronika czy Prawo. Jakie pytania i odpowiedzi znajdziemy w serwisie? Na przykład "Jak radzą sobie niewidomi z iPhone 3GS", albo "Jak przygotować samochód do długiej drogi". Zagadnienia zdają się być dość rzetelnie opracowane , ale pamiętać trzeba, że ruch w przypadku serwisów typu Pytania i Odpowiedzi pochodzi w większości z wyszukiwarki. Jeśli więc Zaradni.pl nie zostanie poprawnie wypozycjonowany, jego zasoby mogą przepaść wśród wielu innych serwisów tego typu. Ocena: 5 - porady są dobre, ale czy naprawdę potrzebujemy kolejnego takiego serwisu?

9. Qtravel - wyszukiwarka ofert wakacyjnych

Qtravel - wyszukiwarka ofert biur podróżyQtravel - wyszukiwarka ofert biur podróży Fot. Qtravel

Qtravel to wyszukiwarka wyspecjalizowana w wyszukiwarniu ofert biur podróży . Można wpisać nawet najbardziej ogólne wyszukiwanie (na przykład Europa) i pojawi się lista wszystkich wyników, które następnie można zawężać wedle uznania. Kryteria to między innymi państwo, miasto, wyżywienie, cena czy miejsce wyjazdu . Jeśli wybieramy się na wakacje i chcemy skorzystać z oferty biura podróży może to być ciekawa opcja na zorientowanie się w propozycjach. Minusem jest to, że jakiekolwiek wakacje w Polsce nie zostały uwzględnione . Plusem z kolei - możliwość zarezerwowania miejsc z poziomu serwisu. Qtravel otrzymuje ocenę 7.

10. Cooklet - gotowanie dla opornych

Cooklet - szybkie przepisy kulinarneCooklet - szybkie przepisy kulinarne Fot. Cooklet

Cooklet to początkujący serwis, który w założeniu ma spełniać funkcję książki kucharskiej skupiającej wokół siebie społeczność. Jak przystało na młody twór, jego baza jest stosunkowo mała, a społeczności jeszcze prawie w ogóle nie ma. Jest natomiast potencjał - podoba mi się zwłaszcza opcja Quickpick , czyli szybkiego wyboru. Najpierw określa się, ile czasu mamy na przygotowanie posiłku i "co chciałbyś zjeść" (śniadanie, obiad, itp.). Po wskazaniu tych danych pojawią się odpowiednie przepisy, których wykonanie zajmować ma określoną wcześniej ilość czasu. Cooklet można będzie także pobrać na telefon komórkowy, lub już teraz zainstalować odpowiednią aplikację na komputerze. Jeśli szukamy alternatywy dla tradycyjnej, papierowej książki kucharskiej, Cooklet może się przydać. choć sądzę, że raczej właśnie jako zbiór przepisów, a nie "społeczność kucharzy". Serwis oceniam na 6.

Przypomnijmy, że Gazeta.pl jest organizatorem Startup Fest - konkursu dla początkujących biznesów internetowych. Do końca września możecie zgłaszać tam swoje pomysły.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe start-upy? Zostaw komentarz lub napisz do nas

Joanna Sosnowska

Więcej o: