123people - największa wyszukiwarka ludzi już w Polsce

123people jest jednym z popularniejszych narzędzi służących do wyszukiwania informacji o ludziach. Można za jej pomocą odnaleźć numer telefonu, zdjęcie, maila i wiele innych informacji. Czy to dobrze, że mamy do dyspozycji takie narzędzia?

Polska jest dwunastym krajem, w jakim jest obecna wyszukiwarka 123people . Jak czytamy na firmowym blogu,

Ze strony korzysta 40 milionów użytkowników miesięcznie, co czyni 123people największą wyszukiwarką osób na świecie.

123people - jak działa wyszukiwarka

Algorytm na bazie którego działa 123people różni się oczywiście od tego, który znamy z Google'a. Firma podaje, że w czasie rzeczywistym przeszukuje on tzw. "głębokie" zasoby Internetu , do których tradycyjne wyszukiwarki mają nie docierać. Warto zwrócić też uwagę na to, że wyniki wyszukiwania z Sieci nie pochodzą z Google, tylko z Binga . Jej cechą wyróżniającą jest to, że wyniki wyszukiwania prezentuje w wyróżnionych "boksach" - osobnym dla numerów telefonów, adresów e-mail, zdjęć, wiadomości, wpisów blogowych i mikroblogowych, itd. O zdanie na temat 123people zapytałam Patrycję Matul z SearchLab (agencji SEM). Stwierdziła ona, że nowa na polskim rynku wyszukiwarka nie wnosi specjalnie więcej możliwości, niż Google, za to ma przewagę w postaci wygodniejszego interfejsu.

Użytkownicy zamiast przechodzić np. przez kolejne strony wyników wyszukiwania Google i otwierać potencjalnie związane z zapytaniem linki, otrzymują na jednej stronie wykaz zindeksowanych przez 123p.pl aktywności danej osoby. Ułomność systemy polega również na tym, że nie wyszukuje informacji w największej wyszukiwarce w Polsce - w Google Korzysta natomiast z Binga, który przecież nie jest liderem.

Jeśli skorzystacie z wyszukiwarki i po wpisaniu własnego nazwiska znajdziecie na przykład swój numer telefonu oznaczać to będzie, że musieliście (wy lub ktoś) umieścić go gdzieś w Sieci. 123people nie przeszukuje tych zasobów Internetu, które chronione są hasłem (czyli np. niepubliczny profil na Facebooku nie zostanie objęty wyszukiwaniem).

Wyszukiwanie ludzi w Internecie - już to znamy

123people nie jest oczywiście pierwszą wyszukiwarką ludzi, z jakiej możemy korzystać. Od dawna mamy przecież serwisy takie jak Wyczajka.com , My Online Identity , przez pewien czas był także Szuku.pl . Na świecie 123people także ma konkurencję - są wyszukiwarki takie jak Wink.com czy Pipl.com .

Główne zastosowania

Do czego ma nam się przydać taka wyszukiwarka? Założyciele twierdzą, że z posiadanych przez nich statystyk wynika , że w większości szukamy informacji o partnerach biznesowych , znajomych i przyjaciołach. Wiele mniej uwagi poświęcamy sobie samym (11%), jak również celebrytom, politykom czy małżonkom (2% szuka w serwisie informacji o swojej drugiej połowie). Co wynika z tych danych? Że teoretycznie wyszukiwarka może zastąpić na przykład tradycyjną Panoramę Firm.

Cytowana już Patrycja Matul z SearchLab uważa, że 123people może przydać się przede wszystkim firmom rekrutacyjnym, a szersze zastosowanie znajdzie dla celów biznesowych.

"Łowcy głów" nie będą musieli przeszukiwać każdego z osobna portalu społecznościowego, blogów czy mikroblogów w poszukiwaniu informacji o rekrutowanych kandydatach. Użytek mogą również mieć windykatorzy, komornicy, firmy zajmujące się wywiadem gospodarczym bądź firmy badawcze.

Zastanawia mnie, czy wyszukiwarka 123people przyjmie się w Polsce i jaką pozycję uda jej się zdobyć.

Korzystacie lub macie zamiar korzystać z wyszukiwarki ludzi?

Joanna Sosnowska

Więcej o: