Leczenie HIV przy pomocy dwóch stosowanych już leków

Naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty odkryli, że połączenie dwóch leków stosowanych w terapii raka skutecznie niszczy wirusa HIV.

Przeprowadzone na myszach badania pokazały, że połączenie decytabiny z gemcytabiną eliminowało infekcję HIV, poprzez zwiększenie tempa mutacji wirusów do takiego poziomu, przy którym "mutowały się na śmierć". Decytabina i gemcytabina są lekami zatwierdzonymi do użytku, co powinno przyśpieszyć proces testowania i zatwierdzania nowego zastosowania tego połączenia leków.

Opublikowane w "Journal of Virology" badanie jest wynikiem współpracy między wirusologami molekularnymi, dr Louisem Mansky i dr Christiną Clouser oraz chemikiem medycznym, dr Stevenem Pattersonem. To nowe podejście do zwalczania HIV - zamiast powstrzymywania wirusa od namnażania się, połączenie decytabiny i gemcytabiną zmusza wirusa do "letalnej mutagenezy", zmieniania się tak bardzo, że całkowicie wyginie. Cytując dr Mansky'ego:

Zdolność wirusa HIV do mutowania czyni go trudnym w leczeniu. Chcieliśmy wykorzystać to zachowanie przez stymulację częstotliwości mutacji wirusa, wykorzystując go jako broń przeciwko sobie samemu.

Badacze ustalili, że stężenia leków potrzebne do wyeliminowania infekcji HIV nie były istotnie toksyczne dla komórek organizmu i działały w stężeniach dużo niższych niż stosuje się teraz przy terapii raka. Pracują teraz nad modyfikacją leków do formy, którą organizm ludzki będzie w stanie wchłonąć przy przyjmowaniu ich doustnie.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: