Nowy model organizacji "oceanu" prywatnych danych z serwisów społecznych

Informatycy z University of Arkansas at Little Rock opracowali nowy model zarządzania prywatnością, CBPM - Context Based Privacy Model (Kontekstowy Model Prywatności).

Pozwala on na automatyczną identyfikację kontekstu, w jakim prezentowane są informacje i ustalenie na jego podstawie praw dostępu do danych osobowych i innych mniej lub bardziej prywatnych informacji.

Stworzony przez prof. Nitina Agarwala i jego doktoranta M. Venkata Swamy, we współpracy z dr Srini Ramaswamy, który przeszedł z UALR do ABB India model wykorzystuje inteligentne, skalowalne, adaptywne algorytmy znajdowania wzorców w celu umożliwienia stronom WWW automatycznej regulacji potrzeb zapewnienia prywatności konsumentów lub firm, w zależności od kontekstu, w jakim uzyskiwany jest dostęp do danych.

Prezentacja projektu otrzymała nagrodę "najlepszej pracy" na drugim Międzynarodowym Sympozjum Prywatności i Bezpieczeństwa organizowanym wspólnie z Międzynarodową Konferencją Prywatności, Bezpieczeństwa, Zagrożeń i Zaufania IEEE, w dniach 20-22 sierpnia.

Oczywiście, stwierdzenie że system wykorzystuje "inteligentne, skalowalne, adaptywne algorytmy znajdowania wzorców", a ustalenie jak model się sprawdza w rzeczywistości to zupełnie co innego. Teraz dostępne informacje o CBPM to wypowiedzi w rodzaju tych prof. Agarwala:

Nasza praca pokazała konieczność stosowania awangardowych modeli prywatności, stawiających czoła wyzwaniom nowych rodzajów źródeł informacji, tworzących szerokie oceany danych ze złożonymi wymaganiami i ograniczeniami dostępu, co zmusza nas do myślenia wykraczającego poza istniejące modele prywatności oparte o użytkowników, role lub usługi. Zaproponowana praca jest unikalna, jedyna w swoim rodzaju, opierająca się dużo bardziej o kontekst niż o zawartość, co ma szeroko idące implikacje w sferze prywatności jak również w obszarze bezpieczeństwa informacyjnego.

Brzmi raczej jak informacja prasowa dużej korporacji informatycznej, pełna modnych słów kluczy a raczej uboga w rzeczowe informacje. Trzeba będzie poczekać co najmniej na analizy CBPM przez innych badaczy bezpieczeństwa, a najlepiej na jego praktyczne implementacje, aby móc ocenić czy to faktycznie interesująca zmiana podejścia do zachowania prywatności danych.

[via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: