Targi IFA 2010 - wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Zaczynają się największe targi elektroniki użytkowej w Berlinie - IFA 2010. To jedno z ważniejszych wydarzeń branży technologicznej na świecie.

IFA to skrót od niemieckiej nazwy Internationale Funkausstellung , czyli Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej. W tym roku odbędzie się już po raz pięćdziesiąty. Swoje produkty prezentuje tam co roku około tysiąca producentów, które ogląda ponad 200 tysięcy odwiedzających. Dzisiaj odbędzie się rozpoczynająca targi konferencja prasowa, a dla publiczności IFA otworzy się w piątek.

Targi IFA, czyli orgia gadżetów

Najważniejszą cechą targów IFA jest to, że produkty które są tam prezentowane w zdecydowanej większości trafiają szybko na sklepowe półki . Zobaczyć tam można sprzęt audio , wszelkiej maści telewizory, telefony , systemy komputerowe, nawigację satelitarną, sprzęt AGD czy poświęcony fotografii cyfrowej. Rzadko się zdarza, by na targach IFA prezentowano prototypy urządzeń, w rodzaju 152-calowej plazmy, którą mogliśmy widzieć na CES 2010 . IFA jest całkowicie konsumencka. W tym roku zobaczyć będziemy mogli produkty między innymi Philipsa, LG, Sharpa, Sony, Garmina, Toshiby, ale także firm takich jak Electrolux, Bosh czy Miele.

IFA po raz pięćdziesiąty

Pierwsza IFA odbyła się w 1924 roku w Berlinie, a prezentowano wówczas przede wszystkim produkty radiowe. Przez kolejnych 15 lat targi odbywały się co roku, lecz zawieszono je w latach 1940-1949. Od 1950 roku IFA organizowana była co dwa lata; zmieniło się to w 2005, gdy powrócono do koncepcji corocznej.

Na targach IFA zadebiutowało wiele przełomowych produktów, takich jak radio, telewizja, telewizja kolorowa , płyta CD, telefony komórkowy czy e-papier. W tym roku nie mamy może aż tak wygórowanych oczekiwań, ale z pewnością pojawi się wiele ciekawych technologicznie rozwiązań.

IFA 2010 - czego możemy się spodziewać?

Spodziewamy się przede wszystkim szerokiej gamy urządzeń mobilnych - tabletów czy e-readerów. Wiadomo, że rok 2010 tabletem stoi, więc i na targach IFA nie może ich zabraknąć. Już teraz pojawiają się informacje o tabletach różnych firm, które mają zadebiutować w Berlinie. Do tego oczywiście technologia 3D - telewizory, monitory, wyświetlacze aparatów cyfrowych, itd.

Nasza redakcja także będzie miała swoich przedstawicieli na targach IFA, więc jeśli chcecie, byśmy zwrócili na uwagę na coś konkretnego, piszcie w komentarzach .

Joanna Sosnowska

Więcej o: