SED łączyła w sobie elementy obu konkurencyjnych technologii CRT (cathode ray tube) i LCD (liquid crystal display) i miała je zastąpić.
Canon zainwestował w rozwój ekranów SED (surface-condition electron-emitter display) już w 1986 roku, a w 1999 roku dołączyła do niego Toshiba. W 2004 roku obie firmy postanowiły skomercjalizować tę technologie. Zainwestowali 1.7 miliarda USD w budowę fabryki w 2005 roku, ale ekrany nigdy nie pojawiły się na rynku. Ze względu na problemy z wysokimi kosztami produkcji, przesunięto premierę SED TV na 2007 rok. Ale w tym czasie spadły koszty produkcji LCD i plazm, więc ceny w sklepach poszły w dół. SED-y okazały się za drogie. Ale pojawił się jeszcze jeden problem - spór patentowy z firmą Nano Proprietary, która miała licencję na część rozwiązań wykorzystywanych w SED TV. W wyniku tego procesu Toshiba wycofała się z SED i sprzedała swoje udziały Canonowi. W 2007 roku znowu przełożono, więc premierę SED TV, by popracować nad obniżeniem kosztów produkcji.
SED TV SED TV
Teraz wiadomo już, że SED TV nie zobaczymy w naszych domach. Canon ostatecznie wycofał się z rozwoju tej technologii. Możliwe, że ekrany SED pojawią się jeszcze za jakiś czas w specjalistycznych wyświetlaczach, ale dla nas SED TV jest już historią - ta technologia nie trafi już do naszych domów. Szkoda.
Via [ Network World ]
Mariusz Koryszewski