Sztuczne światło przyjaźniejsze dla oczu

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nową klasę substancji organicznych, emitujących białe światło o ciągłym widmie.

Do jego praktycznego zastosowania jeszcze droga daleka, ale odkrycie udowadnia, że do energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki czy diody LED również mogą mieć widmo światła przyjazne dla oka. Do tej pory nietermiczne źródła światła emitowały białe światło przez zmieszanie trzech kolorów - czerwonego, zielonego i niebieskiego. W związku z tym widmo barwne światła nie było ciągłe - jak widać na ilustracji widma białej diody LED.

Tymczasem polscy naukowcy: Jerzy Karpiuk (IChF PAN), Ewelina Karolak (IChF PAN) i Jacek Nowacki (Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego) ustalili, że lakton fioletu krystalicznego (substancja, której produkcję na skalę przemysłową mamy opanowaną) emituje białe światło o widmie ciągłym, pokrywającym prawie całe spektrum światła widzialnego.

Do praktycznego zastosowania na razie daleko, ponieważ lakton fioletu krystalicznego emituje światło o niewielkim natężeniu, więc źródła zbudowane z jego wykorzystaniem miałyby za małą sprawność. Jednak, jak twierdzi dr Karpiuk:

Szersze znaczenie naszych prac polega na odkryciu, że biała fluorescencja jest ogólną właściwością cząsteczek o strukturze typu CVL. ( ) udało nam się w praktyce pokazać słuszność pewnej koncepcji. Teraz mamy pewność, że zbudowanie źródeł światła odtwarzających naturalną biel jest tylko kwestią czasu.

Artykuł o odkryciu polskich naukowców został opublikowany w czasopiśmie "Physical Chemistry Chemical Physics".

[ MNiSW , via Science Daily ]

Leszek Karlik

Więcej o: