CES 2011: 2 w 1 od Lenovo, czyli laptop z tabletem LePad

Podczas ubiegłorocznego CESu Lenovo zaprezentowało prototyp urządzenia, które miało łączyć w sobie możliwości laptopa i tabletu. Pomysł był o tyle innowacyjny co banalny. Urządzenie miało się składać z dwóch odrębnych elementów - laptopa i tabletu. W tym roku zaprezentowano finalną wersję sprzętu.

Lenovo IdeaPad U1 jest laptopem, składający się z samej "dolnej" cz ęści, czyli klawiatury wraz z całym wnętrzem, jakie go zasila. Można by to nazwać stacją dokującą. Funkcję ekranu spełnia bowiem doczepiany do niego tablet Lenovo LePad.

"Górna" cz ęść sprzętu, czyli LePad, został wyposażony w ekran dotykowy o przękątnej 10,1" i rozdzielczości 1280x800 pikseli. Jego sercem jest procesor Qualcomm Snapdragon pracujący z cz ęstotliwością taktowania 1,3GHz, wspomagany 1GB pamięci RAM. Działając na Androidzie 2.2 w specjalnej edycji zmodyfikowanej przez Lenovo, zapewni nam m.in . oglądanie filmów HD, czy obsługiwanie najnowszych aplikacji systemu Google.

"Dół" zwany IdeaPad U1, to ważący niecałe 1,8kg laptop oferujący pełne wsparcie Windows 7 Home Premium. Na pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i5-540UM o taktowaniu 1,2GHz, 2GB RAM, dysk twardy 320GB i zintegrowana karta graficzna Intel HD.

Tablet można będzie docelowo kupić osobno za około 500 dolarów netto , natomiast cena całości powinna się zamknąć w kwocie ok. 1300 dolarów. Wydaje się to dość duży wydatek jak za sprzęt o takich parametrach.

Mamy tylko nadzieję, że nie będzie tak jak w reklamach - mając spełniać dwie funkcje naraz, nie będzie spełniał żadnej. Trzymamy kciuki. Jeżeli jesteście zainteresowani takim wynalazkiem, możecie spokojnie zacząć odkładać pieniądze. Urządzenie zostanie wprowadzone na rynek już w pierwszym kwartale 2011. Niestety zacznie się od Chin.

[za Lenovo]

Adam Magdziak, Joanna Sosnowska

Więcej o: