Telefonia komórkowa bez stacji bazowych?

Szwedzki naukowiec przedstawił model wykorzystania współczesnych telefonów komórkowych do utworzenia improwizowanej sieci telekomunikacyjnej w sytuacji braku lub uszkodzenia istniejącej infrastruktury stacji bazowych.

W "Zendegi", najnowszej powieści australijskiego pisarza hard SF, Grega Egana dysydenci polityczni w Iranie wykorzystują telefony fikcyjnej firmy Slightly Smart Systems do komunikacji w zaimprowizowanej sieci w sytuacji, kiedy rząd Iranu wyłącza stacje bazowe telefonii komórkowej. Wygląda na to, że za jakiś czas rzeczywistość znowu dogoni science fiction.

W swojej pracy doktorskiej Mikael Asplund ze szwedzkiego Linkopig University przedstawił program, który może dostarczać wiadomości za pośrednictwem łączących się bezpośrednio ze sobą telefonów komórkowych, działający kiedy sieć telefonii komórkowej jest niesprawna.

Dysertacja zajmuje się z początku ogólnie metodami uodpornienia systemów komputerowych na problemy w funkcjonowaniu sieci telekomunikacyjnych, ale w jej ostatniej części przedstawione zostaje praktyczne zastosowanie opracowanych w niej metod - protokół przeznaczony do przesyłania wiadomości bezpośrednio pomiędzy telefonami oraz uruchamiany na telefonie program będący jego implementacją, pokazujący że rozwiązanie takie działa.

Do praktycznego wprowadzenia takiego systemu musi niestety minąć jeszcze wiele lat. Konieczne jest, aby producenci telefonów komórkowych zostali w jakiś sposób nakłonieni do stworzenia odpowiedniego standardu i zaimplementowania go w produkowanych przez siebie urządzeniach. Niestety, możliwość praktycznego wykorzystania awaryjnej komunikacji tekstowej pomiędzy telefonami w sytuacji kataklizmu naturalnego nie jest czymś, co znacząco zwiększy sprzedaż danego modelu telefonu, a koszty są całkiem realne.

Ale taka możliwość istnieje, więc jest też szansa że prędzej czy później wprowadzenie opcji awaryjnej komunikacji zostanie wymuszone przez jakieś instytucje państwowe.

[na podstawie Science Daily , Linkopig University Electronic Press ]

Leszek Karlik

Więcej o: