Nowy środek przeciwbólowy już za rok?

Silny nowy środek przeciwbólowy, pozbawiony efektów ubocznych i nie uzależniający fizycznie jest już w drugiej fazie testów klinicznych w Anglii i Kanadzie.

Nowy środek przeciwbólowy blokuje odpowiedzialny za przesyłanie uczucia bólu kanał sodowo-jonowy w nerwach obwodowych. Cytując prof. Simona Halegouę ze Stony Brook University, jednego z członków zespołu, który zidentyfikował ten kanał i opracował lek blokujący go:

To znacząca zmiana paradygmatu w kontroli bólu. Kiedy pacjentowi podaje się opiaty, takie jak morfina, sygnały bólu są nadal przesyłane z nerwów odpowiedzialnych za czucie do ośrodkowego układu nerwowego. Działanie morfiny w mózgu zmniejsza i zmienia postrzeganie bólu, ale również pogarsza zdolność do dokonywania ocen i powoduje uzależnienie. Leki wymierzone w kanał sodowo-jonowy PN1/Nav1.7 powodują, że sygnały odpowiedzialne za ból nie są przesyłane, nawet przez nerwy czuciowe. A ponieważ ośrodkowy układ nerwowy nie bierze udziału w procesie, nie będzie efektów ubocznych ani efektu uzależnienia.

Prace nad zidentyfikowaniem drogi transmisji bólu przez nerwy obwodowe na Stony Brook University zaczęły się jeszcze w latach 90-tych. Opracowany na Stony Brook lek blokujący kanał PN1/Nav1.7 jest teraz w drugiej fazie testów klinicznych w Anglii i Kanadzie i powinien w ciągu roku lub dwóch stać się dostępny na rynku. Firma farmaceutyczna Pfizer, która jest wyłącznym licencjobiorcą patentów powstałych na podstawie prac naukowców ze Stony Brook University ogłosiła, że jej własny lek wchodzi właśnie w pierwszą fazę testów w USA.

[na podstawie Science Daily ]

Leszek Karlik

----

Atarynka, Kajtek, zegarek z kalkulatorem... TOP 10 gadżetów z lat 80.

Więcej o: