Google zdalnie usuwa szkodliwe aplikacje z telefonów z Androidem

W zeszłym tygodniu w sklepie z aplikacjami dla systemu Android wykryto kilkadziesiąt złośliwych aplikacji, które zbierały dane o użytkownikach, którzy je zainstalowali. Google zablokowało aplikację na rynku, a następnie... usunęło z dysków zainfekowanych telefonów.

Zdalne usuwanie aplikacji to jedna z najbardziej kontrowersyjnych funkcji systemu Android. Kontrowersja bierze się z faktu, że użytkownicy nie mają pełnej kontroli nad swoimi telefonami , uprawnienia administratora systemu ma tylko Google, które może zdalnie zarządzać telefonami użytkowników.

Taka kontstrukcja systemu ma na celu ochronę użytkowników przed niebezpiecznymi aplikacjami - jeśli okaże się że jakaś aplikacja pracuje przeciwko swojemu użytkownikowi, firma Google może usunąć ją zdalnie z telefonów wszystkich użytkowników Androida, a użytkownicy nie muszą się tym przejmować.

Pierwszy raz funkcja ta została uruchomiona w czerwcu 2010, w celu usunięcia aplikacji napisanej przez badacza bezpieczeństwa. Teraz uruchomiono ją po raz pierwszy "w warunkach bojowych" w celu usunięcia złośliwych aplikacji stworzonych i wykorzystywanych przez przestępców. Celem operacji było, w zależności od szacunków, od 21 do 58 aplikacji zainstalowanych na przeszło 250 tysiącach urządzeń z systemem Android.

Wraz z "czystką", Google wypuściło też aktualizację zabezpieczeń Androida. Użytkownicy zostaną poinformowani zarówno o usunięciu złośliwej aplikacji, jak i zainstalowaniu łatki na ich telefonach.

[na podstawie Google Blog , Engadget , Android Developers Blog ]

K.H., Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: