Linux zwyciężył w walce z Microsoftem. Prawie

Minęło 20 lat od kiedy w 1991 Linus Torvalds zaczął pracować nad jądrem Linuksa, na bazie którego stworzył swój sławny system operacyjny. Dziś jego projekt wygrał z produktami Microsoftu w prawie każdej kategorii.

Tak przynajmniej twierdzi szef Fundacji Linux (Linux Foundation), Jim Zemlin :

Myślę, że nie musimy się już martwić o Microsoft. Niegdyś byli naszym wielkim rywalem, ale teraz walka z nimi byłaby jak kopanie szczeniaczka.

Dodaje, że wygrali we wszystkich kategoriach poza jedną . System Linux w różnych odmianach jest według niego wszędzie, napędza większość ruchu (serwerów) w sieci, czy to Facebook, Google czy Amazon. Jest np. w telewizorach i kamerach Sony, w czytniku Kindle od Amazon, w tabletach i smartfonach, gdzie jego jądro jest podstawą Androida od Google. System znajduje się na ponad 90% superkomputerów z 500 najszybszych na świecie . W jakiej kategorii przegrywa z Microsftem? Systemów dla komputerów osobistych. Windows nadal znajduje się na 9 z 10 komputerów, pozostałe to Macintoshe (OS X) i maszyny z Linuksem. Jednak zdaniem Jima Zemlina takie komputery są coraz mniej istotne, bardziej istotne są urządzenia-klienci zdolne podłączyć się do chmury - mówi to oczywiście o m.in. smartfonach i tabletach. Zemlin nie wierzy w prognozy mówiące, że urządzenia z Windowsem 7 do 2015 r. będą miały większy udział w rynku niż iPhone.

Od 2007 roku Fundacja Linux rozwija i wspiera deweloperów systemu, promuje go, udziela zezwoleń na używanie znaku towarowego "Linux" i udziela pomocy użytkownikom. Nadal pracuje w niej Linus Torvalds.

A zaczęło się od tego, że 26 sierpnia 1991 roku napisał na grupie dyskusyjnej :

(...) tworzę darmowy system operacyjny, ale hobbystycznie, nic profesjonalnego w stylu GNU.

[za: networkworld ]

Paweł Kamiński

Więcej o: